15.4.19

Zdeněk Sotolář: Víme, kam nás vede státní maturita?

Státní maturitu provázejí neustálé pochybnosti, státní maturita rozdělila učitele do nesmiřitelných táborů zastánců a odpůrců. A tak se rojí z obou táborů nesmiřitelné názory. Ale na některé otázky si musíme odpovědět všichni.


Státní maturita prý přinesla zlepšení výuky češtiny, výrazně prý podpořila výuku mluvnice a slohu, které se dříve zanedbávala. Možná že jo, možná že ne... Ale znamená to snad, že by střední školy neplnily rámcové vzdělávací programy a své školní vzdělávací programy? A že by to uniklo bystrozorům České školní inspekce? Stát si nedokázal uhlídat kvalitu výuky, a proto stát přichází se státní maturitou? Nad tím už zůstává i rozum... stát.

Jestliže si ale své úkoly neplní střední školy, proč mají být prostřednictvím státních maturit trestáni studenti středních škol? Mají snad všichni studenti alespoň srovnatelné podmínky? Jednotná maturita by vyžadovala jednotné osnovy daného předmětu a jednotnou časovou dotaci. Nic z toho však neexistuje. V časové dotaci matematiky jsou rozdíly dokonce obrovské. A není tak jednotná maturita vlastně voláním po jednotné škole? A chceme ji?

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

9 komentářů:

Petr řekl(a)...

"znamená to snad, že by střední školy neplnily rámcové vzdělávací programy a své školní vzdělávací programy? A že by to uniklo bystrozorům České školní inspekce? Stát si nedokázal uhlídat kvalitu výuky, a proto stát přichází se státní maturitou? Nad tím už zůstává i rozum... stát."

Jak které střední školy.
Před zavedením státní MZ se maturita na některých školách, většinou soukromých, tzv. dávala za sponzorské dary jejich žáků. V mém okolí se jednalo minimálně o dvě až tři takové školy.
Zpočátku to asi "státu" nevadilo, razilo se heslo, že maturitu musí mít téměř každý.
Později došlo ke změně státní politiky z hlediska MZ a naznalo se, že by se mělo nějakým způsobem zajistit, aby MZ měla nějakou úroveň. Proto vznikl CERMAT a státní MZ, jejímž úkolem je zajistit jakési "nepodkročitelné" minimum znalostí ve vybraných předmětech.
Co se týká ČJL:
Dle mého názoru je v současné podobě MZ kladen určitě větší důraz na mluvnici a sloh. Kdysi se u MZ věnovalo mluvnici opravdu minimum času, když si vzpomenu na svoji ústní část MZ na gymnáziu z češtiny, bylo to skoro výhradně o literatuře. Témata slohu vyhlásili rozhlasem, ale opravu dělali interní kantoři. Řekl bych, že současná podoba MZ z ČJL je těžší, než byla kdysi. U matematiky je to ale určitě naopak!

K "bystrozorům" z ČŠI: tato organizace je přímo řízená z MŠMT. Veškerá její činnost je schvalována úředníky MŠMT a velká část její činnosti se děje na zakázku MŠMT. Takže pokud není zadání, není kontroly. Bylo období, kolem roku 2006, kdy inšpektóři čeští školní seděli v kanclíkách a do škol téměř nechodili. Jo, časy se mění :-)

Ještě jinak, jen tak pro pobavení: když jsem přišel do školství z fabriky narvalo, říkal nám takový starší pán zástupce ředitele: "chlapci, není důležité odučit, ale zapsat". Takže pokud je učivo řádně zapsáno, těžko se zpětně kontroluje, zda bylo odučeno. Jen to pak někde "vyplave" při nějaké zkoušce, testování a tak.

Pěkné velikonoce všem

PetrK

Josef Soukal řekl(a)...

Takže znovu: Maturitní katalog odráží obsah oboru a cíle jednotlivých částí zkoušky nejsou v žádném rozporu s tím, co by mělo být od výuky češtiny požadováno. V tomto ohledu musí být škola jednotná; ledaže bychom připustili, že kterýkoli kantor - a třeba i z matematiky - může cokoli vypustit.

Vít Tomis řekl(a)...

razilo se heslo, že maturitu musí mít téměř každý.
Kdo to razil? Neznám nikoho ze svého okolí, kdo by s tím souhlasil.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Sotolari, maturanti, kteri dostavali maturitu skolniho typu byli schopni psat: Babycka s dedou sly na nakup a vzali si na to tazku. Capka povazovali za kosmonauta a posledni kniha, kterou pred maturitou cetli, byla Honzikova cesta. Bohuzel jsem jich par doucovala, a nedalo se dohnat tak silene nedostatky, kterými oplyvali. A to byla jen cestina.
Nerikam, ze soucasna podoba statnich maturit je zcela bez chyb. Presto bych na statni maturite trvala.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zapomnela jsem napsat, ze vsichni ti, ktere jsem popisovala tu maturitu dostali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

není důležité odučit, ale zapsat

Tím je řečeno úplně všechno.
Některé skutečnosti jsou nadčasové, prostěěě...
Pytlici se nikdy nebránili přítomnosti kohokoli ve výuce a pořizování audiozáznamu. Proč taky, že? Ale prý by to nemělo cenu, protože by si pytlici dávali před mikrofonem pozor.

Petr řekl(a)...

Po roce 1989 to nepřímo razily školy zvyšováním počtu maturitních oborů.

ve šk.r. 1989/1990:
cca 200 gymnázií; 400 sš s MZ; 630 učilišť

ve šk.r. 1995/1996:
cca 380 gymnázií; 1000 sš s MZ; 700 učilišť

Data jsou ze Zprávy vývoje školství z MŠMT.

A posléze začaly ubývat žáci, zatím co školy, až na výjimky, zůstávaly. Maturitní obory "narostly", jako "houby po dešti". Vznikly navíc VOŠky a Bc. studium, což před r. 1989 nebylo. Úroveň MZ klesala stále níž :-) Samozřejmě existovaly školy, většinou prestižní gymnázia, která si úroveň podržela. A tak šup a máme státní maturitu :-)
Možná, kdyby stát udělal radikální řez a maturitu úplně zrušil, ať si to pak "prosijou" VŠ, tak by se ušetřily peníze a byl by pokoj. Stejně to uplatnění s MZ není zas tak nic světoborného. Ale to už ať si řeší mladí, my důchodci už to do té smrti nějak vydržíme :-) :-)
PetrK

E.Kocourek řekl(a)...

Maličko off topic: Dlouhodobě vnímám téměř až zázračné schopnosti Pytlíků a "dávat před mikrofonem pozor" mezi nimi není nejmenší! Mají můj obdiv ... ////

Nosím v kapse zapnutý diktafon na důležitá jednání a dosud si nikdo nevšimnul. (Naopak když studenti nacvičují na 3.část MZ-UZ, držím ho nápadně v ruce, zkoušenému studentovi před ústy.) ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nosím v kapse zapnutý diktafon

To pytlici si všechno pečlivě zapisují. Klasika. Za ty roky mají dost podkladů pro svoje už druhé celoživotní dílo, tedy druhotinu, s názvem
Velká kniha o lidské malosti.
První kapitola se bude jmenovat 'Škola smrdí od ředitele'.

Okomentovat