14.4.19

Zdeněk Sotolář: Cokoliv zlého vyženete dveřmi, to se vrátí zpět aneb České školství podle S. Kinga

Snaha o plošné testování deváťáků byla kdysi dveřmi vyhnána. Dnes si ale Asociace krajů na ministrovi školství vynutila pracovní skupinu, která připraví testování nejen deváťáků, ale i páťáků.


A možná se kořistí sílící testokracie stanou i další uzlové vzdělávací body, nově ve třetím a sedmém ročníku. A ke slovu se jistě dostanou na příležitost číhající zastánci cutt-off score, protože čím silnější klacek, tím pro testokrata lépe.

A díky novým a novým testováním vznikne hojný kšeft pro vydavatele brožovaných příprav na testy typu snadno a rychle. A na „nových“ učebnicích určitě zlatě zazáří informace, že tato učebnice zohledňuje přípravu žáků na plošné testování.

A profese učitele se promění na smutnou profesi připravovatele na testy. A i když v nějakých impotentních strategiích možná ještě zůstanou řečičky o vzdělanosti a dovednostech, všední školní dny definitivně ovládne noční můra z testovatelnosti.

A pak už nás opravdu mohou nahradit stroje.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Deváťáky bych z testování skutečně vynechala, a to především ze dvou důvodů.

1. 80 % z nich absolvuje státní přijímačky a z těch se dá poznat docela dost nejen o dětech samotných, ale i o úrovni jednotlivých škol.
2. Na testy ve školách na konci roku už nejsou deváťáci narozdíl od přijímaček nijak motivovaní.

Naopak povinné testy na konci páté třídy bych uvítala. Na druhé stupně totiž přecházejí žáci nejen v rámci jednotlivých škol, ale i žáci z malotřídek. Téměř všichni žáci přicházejí s velmi pěknými známkami a z jejich vysvědčení nejsou schopni ani druhostupňoví učitelé a ani rodiče poznat skutečnou úroveň dětí. V šestkách se nám tedy sejdou samí malí géniové nebo alespoň pologéniové a zhoršení prospěchu velké častí z nich se některým typům rodičům jen velmi těžce vysvětluje.

Charlie řekl(a)...

Nápodobně na střední škole, známkám ze ZŠ se na školách v mém okolí přihlíží někde mezi 10-30%. Že by jedničkáři a dvojkaři (po selekci gymnázii), se zájmem o odborné studium, během 1 měsíce tak změnili preference a zapomněli učivo, je udivující

Eva Adamová řekl(a)...

Současný styl známkování je zlatem dlážděná cesta do pekla.

V prvních třech ročnících téměř neexistuje dvojka. Čtvrtou a pátou třídu procházejí děcka, která neumí ani pořádně číst a měla by propadnout, s trojkami. A s jedničkou z matematiky nám na druhý stupeň přicházejí děti, které mají nabušené numerické počítání, a to zejména písemné, ale nespočítají průměrně obtížnou logickou či slovní úlohu.

U nás na druhém stupni známkujeme ještě docela přísně, ale to co se děje na některých okolních školách nás začíná děsit. Na jedné ze škol v sousedním městě neexistuje v šesté a sedmé třídě čtverka na vysvědčení a ve vyšších ročnících se objevují čtverky jen sporadicky.

A protože hostuji i na gymplu, zírám pak v prváku na studenty, kteří si nárokují jedničky z fyziky, přestože nezvládají ani to, co měli zvládat už na základce, a u mne na základce by měli trojku, jenže z jiných základek přišli s jedničkou. Ale už i na gymplu se už nehorázně uhýbá a některým kantorům dělá problém dát studentovi trojku na vysvědčení, přestože je spíš na čtverku a není ochoten vyvinout ani minimálí úsilí a snahu porozumět složitějšímu učivu.

A pak se divíme, že je obrovský odpad hned v prvním semestru na státních VŠ. Ale nezoufejme, ona ta děťátka vystudují na soukromých, i když je pravda, že neexistuje soukromá lékařská fakulta a ani soukromé technické vysoké školy, takže nevím, kdo nás bude za několik desítek let např. léčit, asi léčitelé.

Okomentovat