27.4.19

Zapojte se do projektu iNaturalist a do soutěže City Nature Challenge!

iNaturalist je projekt výzkumu prováděného amatérskými nebo neprofesionálními vědci (občanské či síťované vědy) a zároveň i sociální síť pro přírodovědce, dobrovolníky a biology založená na sdílení pozorování po celém světě. Pozorování je možné vkládat prostřednictvím webového formuláře nebo pomocí mobilní aplikace. Pozorování slouží jako cenná otevřená data pro řadu výzkumných projektů, muzeí, botanických zahrad, parků a dalších organizací. Více než půl milionu uživatelů přispělo již více jak 18 miliony pozorování.

Jedna z nejpopulárnějších přírodovědných mobilních aplikací na světě iNaturalist (Google Play, AppStore), vám pomůže identifikovat rostliny a zvířata kolem vás. Spojte se s komunitou vědců a přírodovědců, kteří vám mohou pomoci dozvědět se více o přírodě. Tím, že zaznamenáte a sdílíte svá pozorování, tvoříte kvalitní výzkumné údaje pro vědce, kteří tak lépe porozumí přírodě a mohou ji kvalitněji chránit:
  • Objevte nové druhy, které jsou pro vás blízké a daleko
  • Nahrajte své vlastní pozorování a sdílejte je s komunitou
  • Získejte návrhy a důvěrné identifikace toho, co jste viděli
  • Diskutujte a pomozte druhým identifikovat to, co viděli
  • Sledujte projekty skládající se z menších obcí a z řad vědců, kteří se zajímají o určité místo a / nebo druhy
Celý poslední dubnový týden lektoři v ZOO Praha (ve stánku poblíž jezírka u ibisů skalních) vysvětlují, jak pracovat s aplikací iNaturalist. Zároveň představí i projekt City Nature Challenge, jehož cílem je zjistit, jak bohatá a unikátní je příroda ve městech. Pražská ZOO v rámci této aplikace zřídila vlastní skupinu Nature in the Prague ZOO, kde se budou shromažďovat fotografie živočichů a rostlin volně žijících v areálu. Vzhledem k rozmanitosti fauny a flóry je areál ZOO pro pozorování pražské městské přírody naprosto ideální.

Fotografie pořízené od 26. a 29. dubna 2019 budou pak zároveň zařazeny do soutěže City Nature Challenge, v níž vyhrává město, kterému se v daném termínu podaří pomocí aplikace iNaturalist zaznamenat největší počet pozorování (fotografií) živé přírody. V letošním roce se akce účastní více než 160 měst z celého světa, včetně Prahy. Hlavním českým organizátorem je Národní muzeum, ZOO Praha je hlavním partnerem projektu.Zdroje: Wikipedia, iNaturalist, City Nature Challenge

Žádné komentáře:

Okomentovat