3.4.19

Veronika Valíková: Jak se zbavit předsedy školského výboru

Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS, strana ho nyní chce zbavit i funkce předsedy sněmovního školského výboru. Rebel ovšem odmítá sám odstoupit. Několik členů výboru podalo návrh na volbu nového šéfa, Martina Baxy, měla by proběhnout ve středu. Zda plzeňský primátor Klause vystřídá, záleží nyní na každém ze čtyřiadvaceti členů výboru. A hlasování je tajné.


Z komentáře v MF DNES vybíráme:

České školství není v kondici i kvůli zákonům a reformám posledních let. Pravice kdysi přepustila resort Věcem veřejným a zaťatému ministru Dobešovi, který rozjel nedomyšlený model státních maturit, levice vystřídala ministrů několik a utáhla šrouby tak silně, že učitelé sotva dýchají.(...)

Klaus junior získal ve volbách mnoho učitelských hlasů pro ODS i proto, že dokázal problémy škol jasně pojmenovat. A jako předseda školského výboru i jednal. Inicioval novelu, která zrušila povinnost přijímat dvouleté děti do školek. Vystoupil proti změně regionálního financování. Jasně se postavil k problémům plošné inkluze, byrokratizaci a ideologizaci školství. Podpořil návrh na redukci státní maturity jen na didaktické testy.

Svým přímočarým jazykem si vytvořil hodně nepřátel. Dokázal však také komunikovat napříč politickým spektrem a nevymezovat se proti rozumným návrhům z ideologických důvodů.


Poznámka redakce: V tajné volbě získal Martin Baxa 6 hlasů z 21 a Václav Klaus ml. zůstává předsedy sněmovního školského výboru.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Inicioval novelu, která zrušila povinnost přijímat dvouleté děti do školek."

Kdyby ji neinicioval on, inicioval by ji někdo jiný, protože v určitém okamžiku začalo být jasné, že je to nereálné.

"Vystoupil proti změně regionálního financování."

Stejně to nepomohlo, a jestli zrovna změna financování je dobře nebo špatně ukáže teprve čas.

"Jasně se postavil k problémům plošné inkluze, byrokratizaci a ideologizaci školství."

Při kritice inkluze bohužel vystupoval příliš agresivně a vytrhával věci ze souvislostí, takže v konečném důsledku nadělal víc škody než užitku.

"Podpořil návrh na redukci státní maturity jen na didaktické testy."

No a co? To jakože, když zmaturuje víc učňů neschopných napsat souvislou větu, která má hlavu a patu, zachrání to naše národní hospodářství?

Vít Tomis řekl(a)...

Václav Klaus ml. zůstává předsedou sněmovního školského výboru.
Dobrá zpráva.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pan Václav Klaus ml. by měl vysvětlit, jak se srovnává jeho hromsky usilovná ředitelská snaha získat pro Gym. Nový PORG certifikaci IB školy s jeho časově souběžnou kritikou centrálně hodnocené české státní maturity r. 2012.

IB maturita je totiž založena na prakticky stoprocentním hodnocení maturantových výstupů centrem, včetně maturitního eseje. Ovšem pan Klaus v televizním vystoupení tehdy centrální hodnocení jako takové znectil, až chlupy lítaly.
Čili: Na škole, kde řediteloval, mu centrální maturitní hodnocení (nejen slohu, ale i ústní zkoušky) nevadilo ani za mák, ale na jiných českých středních školách ano?

Bože, kolik takových demagogů už jsem ve školství viděl a zažil...

Okomentovat