29.4.19

Tomáš Zatloukal: Data ČŠI o českém školství - důvod k pesimismu, nebo výzva na akci?

Národní zjišťování výsledků vzdělávání na úrovni základních škol nevykresluje příliš optimistický obrázek. Informace z inspekční činnosti naznačují, že jedním z důvodů může být i nedostatek prostoru pro učitele pracovat s žáky na individuální úrovni. Šíře témat promítnutá z RVP do ŠVP a současná podoba přijímací zkoušky na střední školy vyvolávají velký tlak na školy i jednotlivé učitele. Učitelé následně v českých třídách výrazně dominují, žáci školu nemají rádi, a navíc z ní mají velké obavy, což z dlouhodobého hlediska výsledky dále nepříznivě ovlivňuje. Změny v některých oblastech, o kterých se dosud v českém systému hovořilo jen zřídka, přitom mají výrazný potenciál směrem ke zlepšování výsledků vzdělávání na úrovni každého jednotlivého žáka. Záznam z konference "Úspěch pro každého žáka 2019 – Data! Zvednou nás ze židle?“ konané 16. dubna 2019 v Centru současného umění DOX, Praha.
9 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A podle čeho změřil Zatloukal dosažení očekávaných výstupů? Podle stupidních znalostních testů na Ispisu? Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena. Od A až po Z.

Tomáš Barták řekl(a)...

Koncepcí, výzkumů, projektů (a všeho možného) můžeme mít mraky. Mohou opakovaně probíhat různé konference (a podobná diskusní i "diskusní" setkání). Z nich mohou být opravdu smysluplná doporučení. Pokud nebudou peníze a nebude jednotná a na politice nezávislá koncepce, je to k ničemu. Možná je moje poznámka trochu "mimo mísu", ale jsem přesvědčen, že je to zásadní věc.

Vít Tomis řekl(a)...

Ten nadpis je trochu mimo. Měl znít:
ČŠI - důvod k pesimismu.

Eva Adamová řekl(a)...

"Šíře témat promítnutá z RVP do ŠVP a současná podoba přijímací zkoušky na střední školy vyvolávají velký tlak na školy i jednotlivé učitele. Učitelé následně v českých třídách výrazně dominují, žáci školu nemají rádi, a navíc z ní mají velké obavy, což z dlouhodobého hlediska výsledky dále nepříznivě ovlivňuje."

A mohl by nám pan Zatloukal vysvětlit, že přestože před třiceti lety se toho na základkách učilo obsahově více, přestože přijímací zkoušky vytvářely na školy určitě větší tlak než dnes, přestože učitelé určitě i tehdy ve třídách dominovali a přestože i tehdy celá řada žáků neměla školu ráda, byly tehdejší výsledky vzdělávání lepší a v matematice a přírodovědných předmětech jsme na začátku 90. let minulého století patřili ke špičce PISA testech?

Vzkazuji panu Zatloukalovi následující: Ho... po děckách chceme, ho... děcka dělají, takže také ho... umí.

Katka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Katka řekl(a)...

"Učitelé dominují, žáci školu nemají rádi.."
Jo, děti milují, když učitel nedominuje, sice pak nic nedělají, ale hlavně, že jsou spokojené, mají pak školu rády a nemají obavy...
Tak mi nějak tyto myšlenkové pochody unikají....

Nicka Pytlik řekl(a)...

nedostatek prostoru pro učitele pracovat s žáky na individuální úrovni

To spíš nedostatek prostoru pro učitele pracovat s žáky běžným způsobem.
Nebo snad může některý z vrcholových inspektorů dát k lepšímu pár případů, kdy se inspekce zastala učitele? Pytliků se třeba zastal úřad pana Motejla a dopručil inspektorům, aby se proškolili o tom, co je jejich pracovní náplní. Nebo tak nějak.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Budu strucna- pan Zatloukal zatlouka velmi intenzivne hrebicky do rakve skolstvi.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Když už jednou ČŠI je, tak má bejt to, co je, a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

Okomentovat