9.4.19

Tomáš Feřtek: Agresor ve třídě. Zapomenutý problém inkluze

Je to opakující se situace. Základní škola, někdy ve velkém městě, někdy na periferii republiky, tu na severní Moravě, tu v jižních Čechách. Obvykle se tu učí víceméně tradičně, tedy třídy, židličky, tabule a paní učitelka, ale vedení i pedagogický sbor pracují se zjevným nasazením a mají tu práci a děti opravdu rádi. Když dojde řeč na inkluzi, stěžují si na leccos, ale nevadí jim princip, tedy že velmi různé děti se učí společně, spíš různé organizační nedokonalosti – od nedostatku kvalifikovaných asistentů po přetížené a nefunkční poradny.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Zdánlivě to vypadá jednoduše. Dítě, které znemožňuje ostatním žákům normální výuku, patří do speciální školy. Jenže do jaké? Bývalé praktické školy jsou určené pro děti s lehkým mentálním postižením. Tohle není ten případ. Tyhle děti se často učí dobře. Jejich frustrace a agrese by se pravděpodobně jen zvětšila. Do škol, které se specializují na nějaký druh smyslového nebo fyzického hendikepu, samozřejmě také ne. Navíc na škole takové dítě obvykle bývá jen jedno, není tedy možné vytvořit pro ně ani specializovanou třídu se zvláštním režimem. A na úrovni krajů se také nenabízí žádná pomoc pro děti s poruchami chování.

Takže se to řeší buď tím, že je dítě pod medikací, jenže to pomáhá jen částečně, nebo se to škola snaží nějak přežít, případně dítě občas jde na diagnostický pobyt nebo na dětskou psychiatrii. Obojí je obvykle jen na pár měsíců a učitelky, ale často i rodiče a spolužáci, jsou čím dál nervóznější, když se blíží datum návratu.


3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Do problémů inkluze se pan Feřtek (a s ním celý EDUin) měl opřít, když se přijímala vyhláška.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Broblem nebyl zapomenut. Problem nebyl akceptovan. Vcetne tech z Eduinu. O vsech problemech jsme informovali. Vysledkem byly urazky - protiinkluzivni, xenofobni. Vcetne urazek ad hominem.
Takze sorry jako

Nicka Pytlik řekl(a)...

Agresor ve třídě

Helemese!
Situace je zřejmě vážnější, než byl kdokoli schopen dohlédnout. Tedy kromě odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů. Na stráži blaha dětí a mládeže stojíce ostražitě, si všimnuli konečně. Nebo rozvzpomenuli? To nejspíš dítko nějakého známého utrpělo újmu.
Žeby už ta katastrofa nastala? A co na to na valašsku?

Okomentovat