19.4.19

Štěpánka Saadouni: Najít ředitele základní školy je dnes stále větší problém. Zájemců je málo

Nejenom lékaři, zubaři, řidiči autobusů a technici. I ředitelé základních škol se už objevují na pomyslném seznamu nedostatkových profesí. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vyhlásili konkurz na ředitele tamní základní školy. Přihlásil se jediný zájemce.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

„Město Přibyslav vyhlásilo konkurz na nového ředitele školy. Ten bude 23. dubna. Zatím se přihlásil jen jeden zájemce z řad přibyslavských pedagogů a už nikdo další,“ konstatoval starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS).

Pokud rada města nebude s uchazečem spokojená, nezbude, než vyhlásit další kolo konkurzu možná s podobným výsledkem. To se třeba už nepřihlásí nikdo. Stejné zkušenosti jako v Přibyslavi mají i v Havlíčkově Brodě. „Jsme na tom stejně jako na radnici v Přibyslavi. O místa ředitelů škol je malý zájem,“ potvrdil Vladimír Slávka místostarosta města Havlíčkův Brod (ANO 2011).(...)

Ředitel Ota Benc vede základní školu ve Ždírci nad Doubravou. Před tím působil několik let v Přibyslavi. „Odpovědět právě v několika řádcích je opravdu těžké, přesto se pokusím. Na úvod říkám, že si každý svoji pracovní pozici vybírá a pokud mu nevyhovuje, může ji změnit. Jak to bývá, vše má svá pozitiva i negativa. Domnívám se, že ředitel, či ředitelka školy je v obtížné situaci především v tom, že se často ocitá úplně sám mezi velmi nesourodými skupinami participantů ve školství. To je rodiči, učiteli, zřizovatelem a státem,“ konstatoval ředitel Benc s tím, že každý má velmi různý pohled na smysl a potřebu vzdělávání a ředitel školy je ze zákona zodpovědný na vše, co se velmi složitého provozu školy týká.

„Nemluvě o tom, že ani třicet let svobodného života nestačilo, aby vznikl základní konsenzus o tom jaké vzdělávání má společnost své mladé i starší generaci poskytovat,“ podotkl ředitel Benc.


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak snad že nějaký náborový příspšvek? Řekněme sto tisíc za každý rok řehole?

Eva Adamová řekl(a)...

Stručně řečeno:

1. Kdo by se do těch finančněinkluzivněprojektových sraček hnal. Schopný člověk si odučí svoje a další prašule si v klídku bez rozčilování raději vydělá jinde.

2. Shopných lidí, kteří zvládnou nejen učit, ale zvládnou i ony finančněinkluzivněprojektové sračky, ve školách ubývá, ať už si to přiznámeme nebo nepřiznáme.

A jen jeden můj postřeh navíc. Rozmohla se móda vybírat na pozici ředitele zástupce škol, což mnohé potenciální uchazeče z řad nezástupců odrazuje a do konkurzů se nehlásí. A problém je, že ne z každého takového zástupce se vyklube dobrý ředitel.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Není divu. Nejsou učitelé, na nic nemáte peníze, za vše máte absolutní odpovědnost a každý řidič ještěrky vám radí, jak to máte dělat.

turistao 982 řekl(a)...

Minimální pravomoci, maximální odpovědnost. A potom přijde nějaká pomocná kuchařka (nic proti kuchařkám nemám) a vyhrožuje, že se postará, aby ředitel byl odvolán, protože "nemá dostatečné manažerské schopnosti".

Okomentovat