19.4.19

Silvie Lauder: Kluci mají omezenější výběr. Systém je směruje na učňáky a průmyslovky

V článku Jsou kluci hloupější? se píše v aktuálním Respektu 16/2019 obsáhle o tom, proč začínají na českých vysokých školách čím dál víc převažovat dívky. Následující rozhovor je doplněním a pozvánkou ke koupi nového čísla. „Systém směruje kluky na učňáky a průmyslovky a v osmnácti omezuje jejich možnosti zvolit si vhodně vysokou školu,“ říká v něm mimo jiné ekonom Daniel Münich z ekonomického ústavu CERGE-EI a think tanku IDEA.


Z rozhovoru v RESPEKT.cz vybíráme:

Jaké dopady tato situace může mít na jednotlivé obory či společnost jako celek? Protože se zdá, že ženy to vzdělání ne zcela využijí, když zejména od nich se stále očekávána péče o domácnost a děti.

Neodvážil bych se predikcí, jaké to bude mít dopady na různé obory, protože většina se velmi dynamicky vyvíjí. A byť se situace jednoznačně zlepšuje, pro ženy skutečně stále existuje dlouhá řada překážek. Od toho, jak je špatně nastaven daňově-dávkový systém, přes vzdělávací systém až po očekávání rodičů a obecně společnosti, jakou roli má kdo zastávat. Ta očekávání nakonec vidíme mnohdy už v mateřské škole. Jsou studie, které ukazují, že čím více jsou genderové stereotypy rozšířené v populaci, tím větší jsou i tyto rozdíly v ekonomické oblasti. Pokud je na straně ženy snaha a vůle uplatnit svůj lidský kapitál, ale kvůli překážkám to nejde, tratí na tom ona, její rodinné okolí a ekonomicky i stát. Jsme pak svědky nevyužitého potenciál lidského kapitálu.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kluci mají omezenější výběr. Systém je směruje na učňáky a průmyslovky

To by se pytlici zjevili. Kdo to je, ten Münich, že mu to tak pálí?
Clapci i děvčata mají výběr naprosto stejný. Nebo snad mají některé školy na webu velký červený nápis 'Klukům vstup zakázán'? To je stejné, jako kdyby napsal, že na vysokých školách je víc děvčat, protože tam kvete prostituce.
A systém? jaký systém? To že dostávájí na učňácích a průmyslovkách nějaké stipendium? Nebo jsou tam delší prázdniny? Vypadá to, že počty odborníků na vzdělání bytní až nezřízeně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

To jsou zase kecy v kleci.

Eva Adamová řekl(a)...

Na maturitních oborech je více děvčat, protože jsou to právě děvčata, která mají omezenější výběr učebních oborů, se kterými by pak našla uplatnění. Děvčata si v podstatě mohou vybrat jen z oborů kuchař, cukrář, číšník či kadeřník, a proto celá řada děvčat směřuje na maturitní obory, i když jejich výsledky na základce stojí za pendrek.

Na vysokoškolských oborech pak studuje větší počet děvčat i z důvodu, že zatímco hoši z průmyslovek a technických maturitních oborů najdou snadno práci, tak děvčata z ekonomek ji nenajdou a děvčata z pajdáků ještě nemají s maturitou podle dnešní legislativy dostatečné vzdělání k nástupu do školek, družin apod., což donedávna platilo i pro zdravotní sestry.

A ty kecy o tom, že někdo z technické školy má omezený výběr vysoké školy, jsou docela směšné. Znám celou řadu absolventů technických škol, kteří vystudovali např. učitelství češtinu - dějepis, na druhou stranu jedna z mých spolužaček na učitelství matematiky - fyziky měla střední zdravku a před nástupem na výšku ještě dva roky dělala v nemocnici. Takže ono všechno jde, jen se musí chtít.

Ygrain řekl(a)...

Otřesná snůška keců, a navíc, navzdory vnějšímu pozlátku, genderově nekorektní. Ženy své vzdělání "ne zcela využijí", protože se od nich očekává péče o děti a domácnost?! Co tím chce paní novinářka říct? Pokud pracuji v oboru, který jsem vystudovala, tak co tedy podle ní nevyužívám? Péče a děti a domácnost znamená, že se asi těžko pustím do konkurenčního boje o vrcholovou kariéru, ale zabývat se svou prací od tmy do tmy bych nehodlala, ani kdybych byla bezdětná, prostě bych se víc věnovala svým koníčkům, zahradě atd. Čpí tady z paní feminismus poslední vlny, který má sice plnou hubu toho, jak to mají ženy těžké, ale zároveň je prosazován ženami, které pohlížejí svrchu na ostatní ženy, které nejsou "in". Což v důsledku vede ke kuriózní situaci, kdy feministky předepisují ostatním ženám, co si mají myslet, dělat nebo cítit, zatímco muže něco takového obvykle ani nenapadne.

Jinak souhlas s paní Adamovou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

muže něco takového obvykle ani nenapadne

Pytlici naprosto přesně vědí, co by si měly ženy myslet, co by měly dělat a co cítit. Nikdy jim to ale neřekli, protože by dostali ti pytlici od žen přes držku neodkladně.
Například dnes pytliky už v půl desáté probudila intenzivní vůně čerstvě upečené velikonoční sekaniny, takže se řádně nevyspinkali a celý den budou zase jako rozlámaní a nebudou moci poklidit ani ten nepořádek po sobě. Ale ani slůvkam se nezmínili, protože mají obavy o svoje zubní náhrady. Přišly je pěkných pár peněz.

Okomentovat