17.4.19

Saša Uhlová: Nutí tě to přemýšlet jako elitář

Měl říct celé jméno, adresu, datum narození, počítat puntíky na levé a pravé straně, vyřazovat ze skupin slov ta, která začínala na jinou hlásku, sčítat, odčítat, přednést básničku a ještě celou řadu dalších věcí. Nakonec ho nevzali, protože prý má rezervy v grafomotorice, popsala mi své zkušenosti ze zápisu matka, jejíž syn nakonec neuspěl. Do církevní školy ho chtěla dát proto, že má specifické potřeby a na rozdíl od starších sourozenců by to v běžné škole nemusel zvládat. Spádová škola měla navíc otevřeně rasistickou ředitelku a celou řadu problémů. Škola, kam ho chtěla zapsat, byla v jejich čtvrti a odtud by měla brát alespoň polovinu svých žáků. Jenže tato výhoda se kvůli podvodům s trvalým bydlištěm nakonec vůbec neprojevila.


Z článku v A2LARM.cz vybíráme:

Jedním ze známých fíglů, který dokonce někteří ředitelé škol rodičům doporučují, je přepsání trvalého bydliště dítěte na jinou adresu, aby se vytoužená škola stala spádovou. Dítě tak musí být do školy přijato, pokud se jedná o státní školu, případně získá víc bodů, jde-li například o školu církevní. Zároveň se ale při větším zájmu může stát, že se nakonec do své spádové školy nedostanou ani ti, kteří do ní skutečně patří. Rodiče, kteří se ohledně škol informují a snaží se, aby jejich děti chodily do dobré školy, pak musí hledat další alternativu. A rodiče, kteří své dítě zapíšou tam, kam se jim řekne, se dostanou do některé ze škol, kam jiní nechtějí. Výsledek je, že cílevědomí rodiče mají své děti na lepších školách, na něž aktivní rodiče vytvářejí tlak, kdežto rodiče, kteří nemají kapacitu a někdy ani schopnosti se o vzdělání svých dětí zajímat, je mají tam, kde nikdo tlak na školu nevytváří.

A tak jsou všichni spokojeni. Na jedněch školách se rozvíjejí děti rodičů, kteří na vzdělání dětí dohlíží, a na těch druhých mají učitelé klid na práci, protože rodiče jim do toho nemluví. Úroveň druhých škol bývá velmi nízká. To všechno se děje za státní peníze, tedy i z daní těch druhých rodičů. Existují pak školy různé kvality a hon za zápisem do těch lepších je tak ještě posílen.(...)

Kromě toho má řada rodičů, včetně těch, kterým se podaří najít dobrou školu, nepříjemné pocity, že dělají něco špatně, když obcházejí spádovost. „Nutí tě to přemýšlet jako elitář,“ posteskla si jedna matka, když popisovala své problémy s hledáním školy. Problémů, se kterými se potýká naše školství, je celá řada a příčiny jsou dobře známé. Jednou z hlavních je to, že vzdělání se nestalo pro náš stát prioritou a ve srovnání s jinými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsme na tom skoro nejhůř. Srovnání zemí OECD a tristní výsledek ČR má tři hlavní roviny: celková investice do vzdělávacího systému, platy učitelů a míra determinace dosaženého vzdělání dle socioekonomického statusu rodičů. Kromě nízkých prostředků nás ale dobíhá i náš individualismus. Jakkoli je české školství podfinancované, daří se některým ředitelům přece jen vytvářet prostředí, kam chtějí informovaní rodiče své děti posílat. Místo toho, aby tu byl celospolečenský tlak na změny ve školství, více se mluvilo o vnitřní motivaci žáků a trendech ve vzdělávání, které fungují jinde, řešíme každý primárně tu svou školu.14 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

a na těch druhých mají učitelé klid na práci, protože rodiče jim do toho nemluví. Úroveň druhých škol bývá velmi nízká.

Tato věta říká mnohem více o úrovni autorky než o úrovni škol.

Jana Karvaiová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jana Karvaiová řekl(a)...

Pani autorka si nejspis pred spanim cetla nejakou uzasnou literaturu z padesatych let let. O skolach nevi vubec nic. Podle ni to vypada, jako kdyz vzdelany rodic nema pravo pomalu na nic, tedy ani na svuj nazor o tom, jak ma vypadat vzdelani vlastnich deti. Kam az chce zajit? Nebo to maji v rodine? Navrhy treba pani ombudsmanky, jak bude autobusy rozvazet povinne kvoty socialne slabych po jinych skolach vypadaji jako padle na hlavu. Jenze se obavam, ze tyhle struktury maji nebezpecnou lobby, ktera prosadi i ty nejidiotstejsi napady, co jejich neomarxisticke mozky vyplodi. Viz- http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-dokaz-ze-jsi-nevinen-dcb-/p_spolecnost.aspx?c=A190412_213556_p_spolecnost_wag

E.Kocourek řekl(a)...

Souhlas paní Karvaiová. Podvodnice a lhářka Uhlová to má v rodině. ////

Mrzí mě, paní Karvaiová, že používáte nadávku "neomarxistický". IMO je to zcela bezobsažné. Každopádně s Marxem to nemá nic společného. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Asi přemýšlím jako elitář (byť si nejsem jistý, co to je). ////

cílevědomí rodiče mají své děti na lepších školách -- Tak to má být!

To všechno se děje za státní peníze -- Chce snad aktivistka Uhlová zrušit státní školství? Jsem pro, ale Uhlové to nevěřím.

Existují pak školy různé kvality ... -- Opravdu. A on někdo zná rozumný (!!) způsob, jak zařídit, aby všechny školy byly STEJNĚ kvalitní? (Nemám na mysli stejně NEKVALITNÍ a nesmysly jako rozvážení kvótovaných cikánů.) ////

... a hon za zápisem do těch lepších je tak ještě posílen.(...) -- Obvyklé levičácké kecy. Nepokazatelné. ////

má řada rodičů (...) nepříjemné pocity, že dělají něco špatně, když obcházejí spádovost. -- Další kecy. Kdyby jim to připadlo špatně, nedělali by to. Špatné jsou ty zákony, které je k tomu nutí. ////

míra determinace dosaženého vzdělání dle socioekonomického statusu rodičů -- To je správné, tak to má být. Vyjímečné talenty se i tak dokážou prosadit. (A jsem si jistý, že Uhlová ten socioekonomický status měří blbě. Nejde totiž o to, kolik který rodič MÁ, ale kolik je OCHOTEN investovat do vzdělání. A to je úplně jiná pohádka.) ////

nás ale dobíhá i náš individualismus -- Individualismus je správná vlastnost. ////

daří se některým ředitelům přece jen vytvářet prostředí, kam chtějí informovaní rodiče své děti posílat. -- A co by chtěla aktivistka Uhlová? Aby se nedařilo? ////

aby tu byl celospolečenský tlak na změny ve školství -- Celospolečenské cokoli je nesmysl. Dnešní česká společnost je nesmiřitelně rozdělena. Jakýkoli tlak konzervativců směřuje opačným směrem než tlak sluníčkářů. Cokoli chci já je opakem toho, co chce Uhlová. ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nic nečekaného.
Kdo jako elitář žije, druhým do elitářů spílá.
Dědičná zátěž v krystalické kvalitě.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dobra pane Kocourku. Ale tak mi nabidnete jiny termin. Mozna ho jeste nikdo ani nevymyslel. Mozna je na case to dobre pojmenovat. A mozna je skoro jedno, jak to nazveme. Protoze je to plizive zlo ve jmenu jako dobra.

krtek řekl(a)...

Saši Uhlové si velmi vážím. Její kniha Hrdinové kapitalistické prác mnoha liberálům otevřela svět málo kvalifikovaných zaměstnanců a jejich zaměstnání, která jsou na hony vzdálena neziskovkám a kreativcům.
Saša Uhlová při vysoké škole vedla mnoho doučovacích kroužků a má jak sociální cítění, tak cit pro proporce.
S jejím článkem pro A2larm (ale i tím webem jako takovým) si nějak nevím rady - připadá mi radikální pro sebe sama, cíl je pošpinit, nehledat řešení. On ten článek není psán pro učitele, ale komunitu těch "alternativních rodičů", aby se zajímali o školu, nehledali jen tu nejlepší za jakoukoliv cenu, aby podporovali politiku více peněz na vzdělávací systém. Jenže je tam i spousta toho pro většinu učitelů nepříjemného balastu a floskulí.

Nowak řekl(a)...

Souhlasím s Krtkem. Dodám, že podtitul článku je "Problém segregace dětí podle socioekonomického statusu začíná ještě mnohem dřív než při přechodu na víceletá gymnázia". Autorka tedy polemizuje se známým a stále omílaným tvrzením, že víceletá G jsou kořenem všeho zla - to mi připadne dobře.
Pokud vás Saša Uhlová (její rodina, neomarxisté - někdo říká deviantní havloidi) tak vytáčí, pak je vám milejší expert T. Feřtek a jemu podobní?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vicelata gymnazia nejsou korenem niceho. To je mytus vyzvoreny umele.
Me vadi to, ze vsichni ti lide typu Uhlova se pokouseji umele menit neco, co je dano prirodou. Je to o psychologii. A je to porad stejna blbost, jako kdyz nas komunisti ucili, ze jednou.... nebudou penize a kazdy si vezme jen to, co potrebuje.
Porad proste budou lidi, pro ktere vzdelani nei nic vyznamneho. Pro ktere vzdelavat se je pouha hnusna nutnost. A jini se zase vzdelavaji cely zivot a bavi je to. Proc to umele menit´ kdyz to asi ani menit nejde. Je to porad dokola.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pak je vám milejší expert T. Feřtek a jemu podobní?

Pokud je to na pytliky, pak pytlici nejsou způsobilí nějaké odpovědi, neboť si takováto dilemata před sebe nestaví. Jakože je lepší svrab, a nebo neštovice?
Pytliky v obdobných případech hlubokých analýz nežádoucích společenských jevů a tisíckrát omletých knížecích doporučení stran idejí lidskosti vždy zajímá, jaký mají tito pojednávači příjem, v jaké lokalitě a v čem bydlí, kde tráví svoji dovolenou, do jaké školy dávají svoje sěti a tak nějak podobně. Jinak je to, vodu káže, víno pije.

E.Kocourek řekl(a)...

Terminologický koutek: plizive zlo ve jmenu jako dobra (paní Karvaiová) -- Inu, to jsou dobrotrusové, a lze to říci i expresivněji. Alternativně: sluníčkáři. Obecněji: lepšolidi. ////

Pokud si vzpomínám, z přítomných komentátorů se do této kategorie hlásí krtek. A vidíte, kam ho to dovedlo ... ////

A ještě marxistický koutek: stejna blbost, jako kdyz nas komunisti ucili, ze jednou.... nebudou penize -- To vás učili dobře. Pokud věříte, že kdysi peníze nebyly, je jasné, že jednou zase nebudou. Konec (existence) je nutným následkem začátku (existence). Nedělám si srandu a nemám na mysli vtip Radia Jerevan. ////

Pokud vás komunisti něco učili blbě, tak leda to, že zmíněná situace nastane v dohledné době. ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jeste pridavam: ano, pani Uhlova nejspis udelala kus dobre prace, kdyz ukazala prstem na bidu zamestnavani nekterych lidi v nasi republice. To, ze doucovala uz je proste neco, co delame mnozi . Pece o socialne slabe je dobra vec. Pokud je zaroven ucime, ze nestaci jen smutne koukat a natahnout ruku. A to mi prave chybi. Neco, vcetne clanku od Uhlovych a dalsich aktivistu, ze musi ti lide hodne sami na sobe zapracovat. To mi chybi i v tom clanku. Resi se tam, ze by bylo super zrusit gymply . Ale i kdyz vsechny deti umistime do statnich skol jednoho druhu a dame do skol penize, ti, co budou vedome i nevedome vedeni k zahalcivemu stylu zivota, opet do skoly chodit nebudou. Nebo tam budou chodit jen jako do hlidaci instituce. S tim fenomenem pracovitosti a vule se vubec nepracuje. A pokud se o to skola pokousi, tak si pak nekteri rodice stezuji a hadejte, kdo jde na koberecek a je karan za ... diskriminaci nebo jine. Timto jsme se chytli do zacarovanych kruhu. Je tak jednoduche vsechno hodit na hrb skolstvi.
Pardon, ale uz me to zase vytocilo. Na tohle dojedem.

P. Vršecký řekl(a)...

Paní Karvaiová, Vy se od Uhlové dožadujete něčeho, čeho z logiky věci jako neomarxistka není a nemůže být schopna. Ona prostě musí věřit v dobro, které zařídí pro všechny bez rozdílu ta správná ideologie a lidé, kteří ji budou uplatňovat. Pochopit, že každý by měl hledat pomocnou ruku hlavně a především na konci vlastní paže a lidé si nejsou rovni v ničem, je pro tyhle fanatiky jednoduše nemožné.

Okomentovat