14.4.19

Radka Kvačková: Nakonec na mě obvykle dají, říká Oldřich Botlík

Matematik Oldřich Botlík, který se léta zabývá školstvím, patří k nejvytrvalejším a nejostřejším kritikům státem zadávaných testů a státního Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Nedávno dokonce podal správní žalobu na ministerstvo školství.


Z rozhovoru v Lidových novinách vybíráme:

LN O co vám tou žalobou jde?

Navrhuji soudu, aby nařídil zveřejnit jména autorů maturitních testů z jara 2017. Je to součástí mého dlouhodobého úsilí o zpřístupnění maturitních dat, jež pokládám za velmi úspěšné.

LN Nestačí vám, že se zveřejňují výsledky a analýzy?

Základní výsledky se zveřejňují, všechna data a všechny důležité informace zdaleka ne. Mírný pokrok ale vnímám. Kdyby byl razantnější, měli by v Cermatu ode mě už brzy pokoj.

LN Proč tedy chcete ta jména?

V roce 2017 Cermat v tichosti změnil bodování několika úloh v maturitním testu češtiny. Šlo hlavně o úlohy typu ANO/NE, jejichž formát zůstává pořád stejný, je ale pokaždé naplněn jiným obsahem. Žáci třeba posuzují věty a odpovídají na otázku, zda je v nich pravopisná chyba. Tehdejší ředitel Cermatu napsal, že změny bodování jsou zcela běžné, protože pro bodování testových úloh neexistují žádná pravidla, a to ani interní. O způsobu bodování prý každý rok rozhodují autoři testů. Jejich jména ale Cermat trvale utajuje, ačkoli školský zákon říká jasně, že utajovat jména autorů jarních testů je možné jenom do 10. června téhož roku.

LN Něco takového ale maturanty asi nepálí. Mělo by?

Ze zveřejněných maturitních dat jsem spočítal, že v důsledku změny bodování propadlo o několik tisíc žáků méně. Což jim sice přeji, ale příště to může být zase naopak. A pak už by je to pálilo pořádně. Pokud bodování neupravují pravidla, nesmějí přece o životních osudech tolika maturantů rozhodovat anonymní lidé. O jména autorů jsem proto požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nedostal jsem je, tak jsem se obrátil na soud.

Žádné komentáře:

Okomentovat