28.4.19

Radka Hrdinová: České děti mají nejkratší domácí úkoly na světě, ukázal mezinárodní průzkum

O volno české školáky domácí úkoly neobírají. Tedy alespoň když se doba, po kterou se jim věnují, porovná s tím, kolik času nad domácími úkoly tráví děti jinde, uvedla studie think-tanku IDEA. Podle některých výzkumů mají na výsledky dětí spíše kladný vliv, podle jiných je jejich vliv spíše nulový, nebo dokonce škodí.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou obrovské. „Konkrétně ve čtvrté třídě se zátěž domácími úkoly pohybuje od čtyř minut v Nizozemsku po 37 minut v Rusku,“ říká Münich. Obecně platí, že ve vyspělejších zemích zaberou dětem domácí úkoly spíše méně času.

Menší vliv na to, kolik času děti stráví nad úkoly, mají i další faktory, například osobnost učitele. V Česku například platí, že ženy –učitelky, učitelé s krátkou praxí a učitelé praktikující více klasické vzdělávací metody dávají delší domácí úkoly a dávají je také častěji, konstatuje studie think tanku IDEA.

Ani ze studie IDEA však automaticky nevyplývá, že by čeští učitelé měli své žáky začít domácími úkoly zatěžovat více. Důležité je spíše to, aby úkoly, které jednotliví učitelé zadávají, zapadaly do jejich stylu výuky.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

České děti mají nejkratší domácí úkoly na světě

... a nejvíc řečí vokolo.

Eva Adamová řekl(a)...

A co když je to tak, že naše děcka mají obsahově srovnatelné úkoly s děckama v jiných státech a ten krátký čas nad nimi strávený svědčí akorát o tom, že je odfláknou či z valné části nedělají vůbec?

Jiri Janecek řekl(a)...

Rekl bych, ze dva spoluzaci z jedne tridy jsou schopni delat stejny domaci ukol jeden za 5 minut, druhy za 20...

Uvarit z 12 let stare ankety, ktere se ucastnilo 2 % skol (ktere se navic do setreni prihlasily samy), a s otazkami typu "ukol dostavame 2-3x tydne" ci "jeho vypracovani mi zabere 0-15 minut" tvrzeni o prumernych 13 minutach mi neprijde uplne koser…

Okomentovat