19.4.19

Pro a proti: Kateřina Valachová a Janek Wagner o jednotných přijímacích zkouškách

Zájemci o střední školy s maturitou a víceletá gymnázia mají za sebou přijímací zkoušky. Může jednotné testování zvýšit úspěšnost žáka ve středoškolském studiu? Nebo naopak jednotné přijímačky prohlubují rozdíly mezi dětmi? Hosty pořadu Českého rozhlasu Plus byli Kateřina Valachová a Janek Wagner, moderoval Tomáš Pavlíček.
Z doprovodného článku Tomáše Pavlíčka a Michaela Erharta na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Za zavedením jednotných zkoušek prý byla demografie – kvůli slabším populačním ročníkům se začaly vyprazdňovat učiliště a střední odborné školy. „Tento zásah to měl zvrátit. Teď ale zase máme demografickou špičku. Vytloukáme klín klínem,“ kritizuje Wagner.

Podle něj se navíc zvyšuje bariéra pro přístup ke vzdělání a kvete byznys s přípravou žáků na testy. „Ti, kteří ji svým dětem můžou zaplatit, tak tím zvyšují jejich šanci. Je absurdní, že toto zavedla ČSSD, která by měla hájit šance všech žáků.“

„To, že větší výhodu mají děti vzdělaných, a tedy movitějších rodičů, je samozřejmě pravda. Ale byla to pravda před třemi i deseti lety. Vůbec to nesouvisí s jednotnými přijímacími zkouškami,“ oponuje Valachová.

8 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Skutečně nevím, jestli má vůbec smysl o jednotných přijímacích zkouškách diskutovat v době, kdy se na maturitní obor dostane každý, kdo na něj jen pomyslí.

Skutečně nevím, jestli má cenu hovořit o nějakém omezování volby vzdělávací cesty ve státě, kde se pohybuje na maturitních oborech minimálně 20 % maturitně nevzdělavatelných studentů, kde existuje nepřeberně možností dodělat si maturitu po absolvování učňáku a kde není vůbec žádný problém si doslova maturitu koupit na soukromé střední škole a pak se v pohodě několik let poflakovat na škole vysoké. A to vše prosím za státní peníz.

Pan Wagner je v některých věcech naprosto mimo realitu a paní Kateřina k tomu nemá daleko. Některé jejich názory jsou tak naivní, že se jim musí člověk z praxe smát.

Unknown řekl(a)...

Na maturitní obor se dostal žák z osmé třídy s pětkou z matematiky ... na střední škole mají 30 míst a bylo přihlášených 30 žáků...

Josef Soukal řekl(a)...

Snad ještě doplním, že školy sice mají svůj vzdělávací program, ale vzdělávací cíle zůstávají stejné, takže CPZ nikoho nediskriminují a neomezují. Navíc nic lepšího dnes nemáme - zrušíme-li centrální zkoušky, školy si buď koupí u soukromých společností podobné zkoušky, daleko méně transparentní než zkoušky centrální, nebo vytvoří své zkoušky, méně kvalitní. Nevím, kolik škol dnes využívá oněch čtyřiceti procent jinak než započítáním bodů za vysvědčení a soutěže - ale já osobně vím o jediné.
Navíc, jak píší předřečníci, získat maturitní vzdělání nikdy nebylo tak snadné jako dnes.

Nezveřejněné jméno řekl(a)...

Souhlasím s názorem, že jednotné příjímací zkoušky neomezují sociálně slabší žáky v přijetí na běžnou střední školu s maturitou. Z vlastní zkušenosti vím, že 40% možnost přidělení bodů se u nás využívá, ale ne podle doufajících předpokladů paní Valachové. Díky demografické křivce je málo žáků na hodně míst ve školách s maturitou. Optimalizace školství nepomohlo. Souhlasím s názorem ořezat kapacitu víceletých gymnázií minimálně na polovinu. Berou všechno, co se jim dostane do ruky. Omezit stávající kapacitu osmiletých gymnázií a to direktivně shora. Ať slouží jen pro žáky s vysokým indexem vzdělávatelnosti a ať jsou jen výběrové, pro velmi chytré a vysoce nadané žáky. Vysávají nám nadprůměrné, průměrné ( a dost často i lehce podprůměrně) vzdělávatelné žáky ZŠ.

Zbyněk řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Eva Adamová řekl(a)...

Omezení nepomůže, v tom momentě by narostl počet soukromých osmiletých gymnázií geometrickou řadou. A mám obavy, že by nepomohlo ani jejich zrušení, protože v tom případě by narostl počet soukromých ZŠ gymnaziálního typu. Nehledě na to, že na základkách nebude v nejbližší době pro tyto žáky ani místo. Náš školský systém se v tomto ohledu dostal do slušné pasti, ze které se jen těžko bude hledat cesta ven.

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Adamová, musíte se smířit s tím, že spektrum názorů i životních situací je široké a vaše praxe z vaší školy a vašeho regionu je z pohledu jinde rovněž "mimo realitu".

krtek řekl(a)...

Pane Wagnera, mohl byste, prosím, podrobněji rozepsat, co je, respektive z jakého pohledu je zkušenost paní Adamove "mimo realitu"? Mám zkušenost stejnou, tak bych rád věděl, v čem se díváme jinak. Děkuji.

Okomentovat