21.4.19

Petra Smítalová: Umí školáci mluvit?

Psycholožka Eva Šírová z FF UK v Praze, která se v rámci své poradenské praxe často setkává s předškoláky a dětmi mladšího školního věku, se v podstatě shoduje s tvrzením Asociace klinických logopedů, že narůstá počet dětí, které musí zůstat déle v péči logopedů: „Nemám pocit, že by nějak dramaticky přibývalo dětí s vyjadřovacími problémy. Spíše se mi zdá, že je více těch s přetrvávajícími logopedickými potížemi, kde je častá souvislost s jejich opožděným nástupem lezení v prvním roce života a celkově s opožděným motorickým vývojem. Příčina často bývá neurologická (například kvůli předčasnému porodu či stresu matky ke konci těhotenství) nebo je spojená s tím, že děti mají méně příležitostí svou hrubou a jemnou motoriku zdokonalovat – rodiče se jim buď méně věnují nebo se naopak přehnaně obávají, aby se jejich dítěti něco nestalo, ať už doma či venku na hřišti. Navíc ho pro urychlení přesunů raději vozí na kočárku do téměř pěti let, takže nemá tolik možností se hýbat.“

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Odborníci se shodují, že jednou z příčin logopedických vad může být narůstající počet dětí narozených z rizikového těhotenství, které může vést k narušení správného vývoje řečových schopností. Důvody poruch ale podle nich mohou tkvět také v předčasném narození, dědičnosti, narušené centrální nervové soustavě, sluchu či zraku nebo v zanedbání či naopak přehnaných nárocích na dítě.

Situaci neprospívá ani nadměrné používání IT technologií. Tablety a mobily se staly běžnou součástí dětských životů, a to už i v předškolním věku. Často se stejně chovají i jejich rodiče, takže na vzájemnou komunikaci nezbývá tolik prostoru. Málo dětem čtou, málo si s nimi povídají a ony pak nemají kde získat vhodný řečový vzor. Pasivní sledování displeje či obrazovky nemůže vynahradit přirozený rozhovor.

Některé vědecké studie prokázaly, že příliš časté sledování televize může u malých dětí zpomalovat rozvoj řeči. Americká pediatrická akademie dokonce před časem zveřejnila výzvu, v níž nedoporučila rodičům, aby nechávali děti mladší dvou let koukat na televizi.

Samotné užívání digitálních technologií ale podle všeho nemůže být příčinou problémů dětí s řečí, spíše k nim může významně přispět, a to v případech, kdy probíhá příliš často a na úkor běžné lidské komunikace. Kliničtí logopedové rozhodně nedoporučují začínat u dětí brzy s audiovizuální technikou, tablety, počítači a mobily. „Je nutné s dítětem mluvit, hrát si s ním a věnovat se mu. Právě tím mu můžeme zabezpečit podmínky pro co nejlepší rozvoj řeči. Pokud má ale dítě vývojovou poruchu, která bývá často geneticky podmíněna nebo ovlivněna dalšími okolnostmi při a po porodu, tak se vada projeví, byť třeba jen mírně, i když se budou rodiče dítěti maximálně věnovat. Pak je dobré zahájit odbornou péči u klinického logopeda,“upozorňuje klinická logopedka Gabriela Solná.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

s přetrvávajícími logopedickými potížemi, kde je častá souvislost s... celkově s opožděným motorickým vývojem

Vypadá to, že se potvrzuje pytlikovic laické tvrzení, že do hlavy vede cesta přes ruce. Pytlici mají podezření, že úrověň myšlení má u dětí a mládeže sestupnou tendenci od doby, kdy děvčata přestala šít šaty na panenky a chlapci přestali lepit papírové modely z abíčka.
Kdoví, jak je to z logopedického hlediska s tím rčením 'z ruky do huby'.

Eva Adamová řekl(a)...

Přesně tak, do hlavy přes ruce, a to i prachobyčejným psaním. Největším průšvihem základního školství jsou pracovní sešity do češtiny, kam bobátka doplňují jen písmenka, a nemělo by se to přehánět s PS ani v ostatních předmětech. A i studentům na středních školách by více prospělo, kdyby psali zápisky jako jsme to dělávali my. Cesta k ruce totiž vede přes mozek, který musí informace zpracovávat a vysílat signály, co zapsat. Pokud studenti poznámky nepíší a jen čumí na prezentace, které pak dostanou k dispozici, tak jim to, co vleze do hlavy očima vyleze ven ušima, a to, co vleze do hlavy ušima vyleze očima. V mozku je pak vymeteno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici žákům zásadně neposkytují jakékoli podklady v elektronické podobě.
Pro jejich dobro.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ono ale vse zacina doma. Nehraji si, nemaji stavebnice, nebehaji venku.

Okomentovat