5.4.19

Petr Suchomel: Fňukající učitel si lepší plat nezaslouží

Dychtivé dítě, které toužilo poznávat svět tak moc, že by ve svých jedenácti letech nejradši spořádalo encyklopedii i glóbus, přišlo na osmileté gymnázium. Hned v prvním roce je čekalo rozčarování. Narazilo tam na několik věčně otrávených profesorů (tak se těm magistrům tehdy muselo říkat), kteří s oblibou opakovali, jak je jejich práce nebaví, jak je unavuje, nevyplatí se jim, a hlasitě počítali dny zbývající do předčasného důchodu. Dítě je skutečně pokládalo za unavené a vyčpělé staříky, teprve s odstupem dvaceti let si spočítalo, že mnohým nemohlo být ani pětačtyřicet.


Z článku v MF DNES vybíráme:

Je pravda, že učitelé jsou odměňováni ostudně, protože nikdo nedokáže přímo změřit ani ocenit kapitál, který vytvářejí. Jejich skuhrání má původ možná právě v tom, jak špatně se s nimi zachází. Dobrý učitel si zaslouží dobré peníze. Jenže dobrý učitel zásadně nikdy ve třídě sám nad sebou nepláče, nefňuká ani nelomí rukama. Před dítětem to nikdy „nevidí černě“.

Neznamená to, že má lhát nebo svět lakovat na růžovo. Je-li na pracovní podmínky ve školství tázán, má odpovědět pravdivě a věcně. Osobní problémy však musí vždycky a bez výjimky odložit před dveřmi třídy. Producírovat se před žáky v černém tričku se slovy o vlastní beznaději je naopak krajně neprofesionální. Stejně jako host v restauraci nemá řešit, že kuchař musí vařit na starém sporáku, pacient před operací nesmí poslouchat, že chirurg se tři noci ve službě nevyspal, ani učitelé nemají co před dětmi, nebo dokonce s dětmi probírat vlastní peněženky, byť by byly sebetenčí.

Učitelem se ještě nikdy nikdo nenarodil. Každý z nich si ten obor vybral a sotva to někdo mohl udělat pro peníze. V učení viděli poslání, smysluplnou práci nebo je prostě bavilo. Bez výjimky jim bylo jasné, že v téhle profesi nezbohatnou. Přesto do ní šli. Je správné, aby v ní za sebe bojovali. Také učitel je zaměstnanec a se zaměstnavatelem směňuje svoji práci za odpovídající odměnu. Prvním krokem k tomu, aby si učitelé vydobyli lepší postavení, však je snaha odvádět co nejkvalitnější práci. Aby už nikoho nenechávali na pochybách, jak je přínosná. Jejím základním indikátorem jsou děti nadšené, nikoliv otrávené.

12 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Naprosto souhlasím,.....devalvujeme se ještě víc....Jan

Tlumočník řekl(a)...

Další stereotypně se opakující pohled veřejnosti na učitele. Došlo i na ono poslání, autor ještě zapomněl zmínit Marii Terezii.
Učitel má být rád, že může učit, to má být tou největší odměnou. Přece to nebude dělat pro peníze! A za tu možnost učit má odvádět co nejkvalitnější práci, která je přínosná.
Ještě jsem ale nečetl podobný článek o soudcích, notářích, ministerských úřednících, zubních lékařích... Ti svou práci jako poslání brát nemusí. Proč to ale musí takto brát zrovna učitel, to jsem se z článku nedozvěděl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelem se ještě nikdy nikdo nenarodil.

Tak pytlici kupříkladu se učitelem rodí od jaktěživa. Už od mala jsou připraveni říci komukoli, kdy kde co udělal špatně, protože oni sami vědí všechno úplně nejvíc nejlépe.

...snaha odvádět co nejkvalitnější práci.
Jejím základním indikátorem jsou děti nadšené, nikoliv otrávené


Vida! To by tedy znamenalo, že pytlici se v rámci jedné skupiny snaží odvádět vůči jednotlivým žákům různě nejkvalitnější práci. Což platí i celoškolně, protože lze zaznamenat nezanedbatelně různou úroveň nadšení celých skupin.
Nadšení jako indikátor kvality odvedené práce. To tu ještě chybělo. A nějaká měrná jednotka či etalon?

A pak je tu ještě otázka, co si zaslouží namachrovaný odborník na vzdělání...

poste.restante řekl(a)...

Přenášet své osobní frustrace na své okolí je neprofesionální. V jakékoliv profesi. U lékaře, zedníka, manažera i kuchařky.

Vyjádřit svůj názor a občanský postoj je právem každého občana.

Černé tričko, nebo páska na rukávu je svého druhu symbol. Podobně jako třeba různé stužky, které mají v den pořádání nějaké sbírky na klopách všichni televizní moderátoři snad povinně.
Svého času nosili jako obdobný symbol lidé trikolóru na klopách kabátů a bund (byl listopad). Z pohledu těch, kteří je nenosili a dávali přednost jen té červené barvě, šlo taky možná namítat, že jen fňukají, a že to co potřebuje společnost především, je "klid na práci".
Jisté je, že z trikolóry a prstů tvořících "V" se staly symboly revoluce, díky které dnes můžeme své názory (víceméně) svobodně vyjádřit. Dokonce i ty názory naprosto ubohé a trapné.

Není sporu o tom, že otrávit vlastním negativismem žáky ve škole je prostě "zločin na nevinných".
Ale použít v souvislosti s učiteli, kteří měli odvahu zvednout hlavu, výrazy jako "fňukání" a "producírovat se", je pro změnu neomalenost a urážka.
Inteligentní člověk by si položil otázku, jak se to asi stalo, že někdo, kdo učitelem chtěl být a spatřoval v tom naplnění svého života, se stal tím zhnuseným, vyhořelým, otráveným a život dětem otravujícím "pančelem".
Jestli se ti původně nadšení a zanícení učitelé stali těmi otrávenými jaksi sami od sebe z vnitřních příčin, anebo jestli tady nebylo nejdřív to zhnusující a otravující prostředí, kterému dokáže i ten sebelepší odolávat jen po jistou omezenou dobu. Prostředí, kde si jakýkoliv frustrát může otřít o učitele bagančata ve veřejném prostoru a ještě mít tu drzost kázat o poslání a o tom, kdo si podle něj co zaslouží.

Hlavní masa učitelstva je ve věkové kategorii 50+ a to znamená, že "oni už to nějak doklepou".
Jestliže dnes učitelé demonstrují, že to "vidí černě", pak jim nejde o sebe, ale dávají tím najevo, že pokud nedojde ke změně, pak černá bude především budoucnost jejich žáků.

Kuchař, který není spokojen s pracovními podmínkami může dát výpověď.
Lékaři, kteří nebyli spokojeni se svými platovými poměry vyhlásili "stávku" a začali "odcházet".
Zemědělci dokázali zablokovat dálnice a strojvůdci či piloti zastavit dopravu.
Černé tričko je v tomto ohledu jen velice decentním demonstrativním apelem.

Bude pan Suchomel považovat za přiměřené a "profesionální", když učitelé podají hromadně výpovědi, či když vyhlásí skutečnou stávku?
Nebo napíše další úvahu o tom, jak si učitelé "berou bezbranné žáky jako rukojmí"?

Nicka Pytlik řekl(a)...

když vyhlásí skutečnou stávku

Letos se to už nestihne. Maturity jsou za dveřmi a přijímací zkoušky začínají příští týden. Ale příští rok by to mohlo být zajímavé. Celý ročník bez maturity a šup na pracák nebo rovnou na ulici. A co by si počala státní správa po celý další rok s mládeží nepřijatou na střední školy? Zůstala by dítka na základkách v dospávacích desátých třídách?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Přenášet své osobní frustrace na své okolí je neprofesionální. V jakékoliv profesi. U lékaře, zedníka, manažera i kuchařky."

Předpokládám, že to dychtivé dítě, co by snědlo glóbus, byl pan Suchomel... Takže, v neposlední řadě, i u novináře.

Radek Sárközi řekl(a)...

Tak zrovna ti učitelé, kteří se oblékli do černé a své fotky zveřejnili a vystoupili v médiích, nejsou fňukající, ale naopak odvážně bojující za lepší školství!

Ygrain řekl(a)...

Hlavně u novináře. Toho je totiž nejvíc slyšet. On totiž ten výrok o třísce v oku bližního a břevnu v oku vlastním sedí jak prcka na hrnec. Ubohý znechucený studentík. A zbytek třídy byl taky rebel bez příčiny?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Přeloženo: Učitelé, držte hubu a krok.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A/ vadi mi slova jako treba starici. Nekteri starici by toho autora strcili do kapsy. Tohle nalepkovani je hnusne.
B/ jestli mi chce pan nakukat, ze 30 zaku nadchnu stejnou merou nejakou mnou zatim nepoznanou metodou, at mi to predvede. Nic takoveho proste neni. Chtelo by to znat zaklady psychologie.
C/ jestlize mam zakum vysvetlovat slozite procesy dejepisne nebo sociologicke( rasismus, nenavist k zidum, vyhnani Cechu a pote Nemcu...), musim a jsem povinna jim vysvetlit, proc jsme v cernem. Tedy pokud se na to zaci zeptaji. Ti chytri a vnimavi ctou media, takze se ani ptat nemusi.
Zbytek napsal poste. restante, takze nebudu duplikovat.
A pan Belecky opet strucny, jasny a na 500% vystizny.

E.Kocourek řekl(a)...

Každý, dokonce i "fňukající", český učitel si zaslouží nejméně dvojnásobný plat. ////

A to nezávisle na tom, že řešit osobní problémy před žáky je chyba, nejméně ze dvou důvodů. ////

Pan Petr Suchomel si zaslouží pár přes držku. ////

Vašek řekl(a)...

pan Suchomel je další z řady typických křiklounů, kteří po vzoru jemu podobných kopou do učitelů,co to dá a vytírají si s nimi prdel.Zamindrákované ,zakomplexované a hlavně moc "chytré" hovado, s obrovským prostorem v tisku.Nechutný pablb.
Přeji všem hezký den
Zdenička

Okomentovat