11.4.19

Ondřej Šteffl: Povinná maturita z matematiky by matematickému vzdělání uškodila

Vystudoval jsem matfyz a snadno bych odmaturoval z matematiky i dnes. Matematika je krásná a je nejlepším nástrojem pro rozvoj logického myšlení, cvičí koncentraci, vytrvalost, ale i představivost a schopnost řešit nestandardní problémy. Vím to.

To vše ale jen tehdy, když žáci pokládají výuku za smysluplnou. A právě proto jsem proti povinné maturitě z matematiky. Příprava na ni je totiž pravým opakem smysluplnosti a matematice by jen ublížila.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vystudoval jsem matfyz a snadno bych odmaturoval z matematiky i dnes.

Pytlici vystudovali technickou kybernetiku a maturitu z českého jazyka si dávají k podvečerní kávě. Je až obdivuhodné, kolik borců se v Česku rodí. Absolvent matfyzu si klidně odmaturuje z matiky. Světe, div se!
Smyslem maturity zřejmě nebude podpora toho kterého vyučovacího předmětu. Pytlici počítají, že není-li to už v té dnešní době tak nějak zlomová společenská událost, mohla by alespoň drobně ověřit, že absolvent střední školy je schopen mentálně zvládnout pár poněkud rozverných kvízů a že k patřičné vnitřní motivaci žáka v té které vzdělávací oblasti někdy v minulosti došlo.
Maturitu z matematiky má mít v kapse každý, kdož by se mohl kdykoli v budoucnu stát pracovníkemm ve státní správě s požadovaným nejméně středoškolským vzděláním. A kdo ve státní správě už pracuje, nechť si tu zkoušku z počtů dodělá neodkladně.

krtek řekl(a)...

Při 37 úlohach (přičemž za úlohu beru i příklad: přiřaďte k rovnici x^2 = -3x správný výsledek, což je úloha na půl minuty) krát Štefflovy 3 minuty jsem na 111 minutách. Žáci mají 120 minut. Tudíž při rychlých deseti příkladech po dvou minutách jim zbývá 100 minut na 27 příkladů, což už jsou 4 minuty na příklad. Atd. apod.
Blíží se maturity, tak je potřeba dloubnout. Ale jak jsem pochopil, ministr Plaga je "rozumný člověk", jistě po zrušení centrálních písemných prací a ústních zkoušek zruší i povinnou matematiku. To by bylo, aby se maturita nerozdávala všem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

zruší i povinnou matematiku

Vzhledem k tomu, že se z počtů, natož pak z matematiky povinně nematuruje, může zrušit tak akorát příslib, nebo lépe hrozbu. Podstatné je, že matematickému vzdělání už nic škodit nebude.
A nešlo by, aby si dítka zamaturovali třeba podle Hejného metody?
Pytlici se začínají těšit, až se začne pěstovat to informatické myšlení. Snad nikoho nenapadne, že by se v té dnešní překotně se měnící době povinně maturovalo i z informačních a komunikačních technologií. To by tomu informatickému vzdělání ale tuze uškodilo.

Vít Tomis řekl(a)...

Nevím, jestli povinná maturita z matematiky sníží matematické vzdělání. Ale určitě by snížila počet hňupů se stredoskolským a vysokoškolským vzděláním...

Nicka Pytlik řekl(a)...

určitě by snížila počet hňupů

Ach ano... Hňup!
Na hňupy nesmějí pytlici zapomínat ve výčtu zdejších trdloidů.

Okomentovat