1.4.19

Novinky.cz: Školy mohou získat miliardy na modernizaci učeben a inovace ve výuce

Na zlepšení infrastruktury škol a podmínek ve vzdělávání se díky evropskému Integrovanému regionálnímu operačnímu programu (IROP), který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), rozdělí 19,7 miliardy Kč. Jiný projekt zaměřený na inovace ve výuce má na starosti ministerstvo školství (MŠMT), to rozdělí čtvrt miliardy korun.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Postupně jsme na programy navýšili finance o více než 5,5 miliardy korun, protože intenzivně vnímáme potřebu realizace těchto projektů. Díky IROP mohou učitelé, žáci a studenti napříč regiony celé země využívat nové moderní učebny s kvalitním vybavením, které napomohou k zatraktivnění výuky odborných předmětů a k lepší uplatnitelnosti absolventů v budoucím životě,“ řekla k tomu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).(...)

Část financí je zároveň určena školám k umožnění přechodu žáků a studentů do škol hlavního vzdělávacího proudu a k samostatnému způsobu života. Podporuje se podle MMR i zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání.

V oblasti předškolního vzdělávání směřuje IROP podporu do navyšování kapacit mateřských škol i dětských skupin. Financují se novostavby budov nebo nové pavilony pro předškolní vzdělávání. Celkem se již podpořilo 186 školkových zařízení za 2,8 miliardy Kč, v tomto ruce se podpoří další projekty za 1,2 miliardy.

„Podpora základním, středním a vyšším odborným školám je určena na budování a modernizaci odborných učeben pro přírodní vědy, technické a řemeslné obory, práci s digitálními technologiemi a cizí jazyk,“ popsala ředitelka odboru komunikace MMR Veronika Vároši.

V případě ZŠ šlo podle ní o 318 projektů za 4,5 miliardy korun a dalších více než 400 milionů bylo letos v březnu nabídnuto 34 náhradním projektům. V oblasti SOŠ a VOŠ bylo podpořeno 271 projektů v hodnotě 3,8 miliardy korun a v zájmovém, neformální a celoživotním vzdělávání 60 projektů za 500 milionů. Další 3,2 miliardy směřují do rozvoje infrastruktury regionálního školství.


Žádné komentáře:

Okomentovat