30.4.19

Naďa Adamičková, Marie Königová: Poslanci chtějí rodičům dát možnost umístit problémové dítě do diagnostického ústavu

Brutální bitky, šikana, záškoláctví, alkohol, drogy a kouření. Vyprávět o tom by mohli jak policisté, tak pedagogové i psychologové. Ti se shodují, že agresivita dětí a mládeže roste a rodiče často nedokážou rázně zasáhnout.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Budeme usilovat o to, aby projednání tohoto návrhu bylo na pevno zařazeno na schůzi Sněmovny,“ řekl Právu jeden ze spoluautorů, šéf lidovců Marek Výborný. Podle něj jde o preventivní opatření, které má pomoci jak dětem, tak rodičům. „Je přece lepší, aby s dětmi dočasně pracovali odborníci, než aby končily před soudem,“ poznamenal Výborný.

To potvrdila na dotaz Práva třeba ředitelka diagnostického ústavu v Brně Renata Ježková. „Naše práce spočívá v prevenci, což je podstatně efektivnější než soudní rozhodnutí,“ poznamenala. Podle ní spočívá dobrovolný pobyt v ústavu v odhalení příčin dětských problémů a především v nalezení způsobů, jak je odstranit.

„Mezi rodiči je o takovou možnost velký zájem, ale v této chvíli jim nemůžeme vyhovět, protože zákonná možnost dobrovolného předání dětí neexistuje,“ uvedla Ježková. Podmínkou pro přijetí má být měsíční poplatek ve výši 5300 korun za ubytování, stravu a kapesné dítěte. Pobyt by měl trvat zhruba dva měsíce.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

zákonná možnost dobrovolného předání dětí neexistuje

To jsou věci! Jestli tomu pytlici dobře rozumějí, nemohou se rodiče zbavit problémového dítka alespoň na ty prázdniny? Takže v souladu se zákonem pořád jen násilné odebrání? Chudáci děti. Co všechno musejí možná i proti svojí vůli napáchat, aby se dostaly do péče odborníků...
Pak je tu ještě otázka, jak se asi tak z rostomilého caparta stane nezvedený spratek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'roztomilého'
Pytlici právě hltají spajdrmena.

E.Kocourek řekl(a)...

Ještě uslyšíme a přečteme od politiků mnoho lhaní a předstírání a politicky korektního okecávání, než budou tělesné tresty uznány za legitimní (a v mnoha případech jediný fungující) výchovný prostředek. A to jak pro rodiče, tak pro učitele. A na silnější spratky budou nasazováni černí šerifové v potřebném počtu. ////

Off topic: S potěšením zjišťuji, že Naďa Adamičková je stále aktivní. Je v branži, pokud dobře počítám, přes 40 let. Přeji zdraví a dobrou náladu! ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tohle je uz tresnicka na dortu . Zacina to ohodnocenim chovani ve skole. Kteremu se mnozi studentici i rodicove doma uprime smeji. Ono je to neboli, ani fyzicky a ni financne. Navic mnozi experti na skolstvi vedou kampane( poznamky pry dobry ucitel nepise - sdeluje expert; jak to, ze nemate k dvojce znchovani azdene podklady v ZK , hrima inspektor). Tak si pak vyberte. Za pitomce ale budete vzdy vy.


Spoluprace se skolnim poradenskym zarizenim- no, kdyz se rodic dokonce i po dvacate vyzve dostavi do skoly( nejlepe tak v 18:00,kdy ma udajne cas), to u si s nim muzete dokonce i popovidat. Bud vam na vsechno prijyvna v duchu si o vas mysli pouze v relaci triteckovych slov, nebo na vas hodi vse s tim, ze oni doma s ditkem problemy nemaji a takze si skola musi udelat poradek sama.


OSPOD - mam vypozorovane, ze do v konkurzech na mista pracovnic teto instituce vitezi malinke( tak do metru 60), tiche skoro septajici mysky. Ty potom pri pohovorech s nasimi rostaky vetsinou hazeji chapave usmevy smerem k rodicum a k nam promlouvaji tak, ze vypadame jak nejvetsi idioti, protoze “ vsechno co navrhujeme neni v souladu s nejlepsim zajmem ditete. A kdyz uz se najdou razantnejsi pani, pak proces napravy trva bud nekonecne nebo tak dlouho, ze uz vetsinou byva pozde. Nejcasteji to je kolem 2-5 let. V podstate se pak jedna o cekani na takovej pruser ( a skola se jen modli, aby se stal mimo vyucovani), kterej zaclouma i policii. Pak uz jde casto vse o neco malo rychleji.
Nam se napr. letosni skoro permanentni zaskolactvi, na ktere jsme prisli uz v rijnu a rodina i velmi spolupracovala, podarilo vyresit pobytem v diagnostaku ted od kvetna. Po celou dobu do skoly nechodilo( pokud nepocitam cca 20 dni). A to se jednalo o dite ve skole zcel hodne, bez dalsich pruseru. Takze u tech nespolupracujicich rodin se to protahuje a navic vam jeste deti rozvraci vyuky i prestavky. A to pry treba inspekce chce, abyste takove dite nevylucovali z mimoskolnich akci , protoze na to pry skola nema narok( napr. ze nesmi jet na vylet, exkurzi a tak). Takze takove dite tahnete na vylet, abyste den pote resili huleni marjany, pocmarane sedadlo v autobusu, a an vylete resili situace - do tohomzamku nejdu, me to nezajima, proste me nedonutite.

My ve skolach si vubec dost uzivame. Kdyz to tak pisu, premyslim o sepsani romanu, nametu by bylo az hanba.

poste.restante řekl(a)...

Kolegyně Karvaiová, šlo by si Vaši knihu předplatit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

agresivita dětí a mládeže roste a rodiče často nedokážou rázně zasáhnout

Rodiče nedokáží a učitelé nesmějí.
A což kdyby se tímto trendem dnešní překotně se měnící doby zabývaly ty zdejší vzdělávací elity namísto tvorby svého mediálního obrazu jako přitakávači auditorským tlachalům?
Viz Jiří Drahoš, Robert Plaga, Marek Výborný, Martin Baxa, Marek Hilšer, Jiří Růžička, Mikuláš Bek, Markéta Pekarová Adamová, Stanislav Stech, Pavel Klíma, Martina Bacíková, Klára Laurenčíková, Martina Dlabajova, Jan Čulík, Pavel Fiala, Daniel Münich, Ondrej Neumajer, Josef Slovák, Petr Benes, Dita Pé, Hana Šišková, Evžen Kordenko, Jiri Schneider, Tonda Parma, Martin Herman, Lenka Eckertová, Lenka Štěpánová, Martin Holecko, Marcela Murgašová, Martin Úlovec a všich ostatní aktivně účastní či přítomní. Co všechny ty výbory, komise, kulaté stoly, diskusní fóra, platformy a parlamenty?
Kdo ochrání poslední zbytky alespoň trošku normálních dětí před hordami nevychovaných a nezvladatelných spratků podporovaných jejich ochranáři, kteří se zaštiťují jakýmisi rovnými příležitostmi? Jak pro koho.
Leplové mají mít navrch. A co právo? Padni komu padni? Chlív! No fůůůj!
Houfují se valem...

Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci to mají pěkně sepsáno. Již se těším na to, až tito "experti na vzdělávaní" nastoupí do běžných ZŠ. Škoda, je to jen sen.
A už vidím ty houfy nadšených mladých absolventů, jak se nemůžou dočkat "vysněné pedagogické práce" za žebrácký peníz. Až budou potom žádat o hypotéku, tak se v bance se zlou potáží.

Okomentovat