17.4.19

Michaela Těšínská: ‚Chyba je na straně rodičů.‘ Žáci tápou ve vztazích, neumí komunikovat

"Jirkův bratr si už dlouho ve společném pokoji pouští nahlas hudbu, která se Jirkovi nelíbí. Jirka si to ale nechce s bratrem rozházet. Jak by měl situaci řešit?" I na tuto otázku museli deváťáci a studenti druhých ročníků středních škol ze 153 zařízení odpovědět v testech zaměřených na sociální gramotnost. Výsledky Českou školní inspekci v některých ohledech vůbec nepotěšily.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

„Škola může být výrazně nápomocna, ale nikdy nemůže stát rozvoj sociální gramotnosti pouze na ní,“ brání vzdělávací instituce náměstek ústředního školního inspektora Andrys. Základy sociální gramotnosti dítě musí podle inspektorů získat již v předškolním věku. „Sociální gramotnost se nevyučuje, ta se získává,“ poznamenal navíc.

Ideální by podle Andryse byl scénář, že učitel zahrne disciplíny, například jak asertivně komunikovat, jak rozpoznat lež či manipulaci, do obsahu všech vyučovacích hodin.(...)

Potíž je podle České školní inspekce ale i v tom, že si kantoři v této disciplíně moc nevěří. „Většinový názor učitelů byl takový, že spíše nemají dostatečné dovednosti pro rozvoj sociální gramotnosti žáků. A pro nedostatečnou nabídku vhodných vzdělávacích akcí pro tuto oblast je ani nemají kde získat během své praxe,“ říká náměstek Andrys.2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Základy sociální gramotnosti dítě musí podle inspektorů získat již v předškolním věku.

Aha!
Takže dva, lépe tři roky povinné předškolní přípravy?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A musi je ziskat doma! V rodine!

Okomentovat