1.4.19

Marek Tichý: Kritizuji široce pojatou inkluzi

Marek Tichý reaguje na sociální síti Facebook: "Představte si situaci, kdy je dívka v páté třídě opakovaně napadána inkluzivním spolužákem. Nebyla jediná, terčem útoků byli i její spolužáci. Má dcera to jednou odnesla naštíplým kotníkem, podruhé se ji onen hoch pokusil uškrtit a zachránili jí spolužáci."
Celý text:

Milí přátelé, protože jsem napadán inkluzivními aktivisty, zejména panem Martinem Hoškem z České televize, dovolte mi, abych i já se k tématu vyjádřil. V současné době připravuji šestidílný dokumentární cyklus o inkluzi. Událostmi, které to vše spustily, byly zážitky mé dnes dvanáctileté dcery.

Představte si situaci, kdy je dívka v páté třídě opakovaně napadána inkluzivním spolužákem. Nebyla jediná, terčem útoků byli i její spolužáci. Má dcera to jednou odnesla naštíplým kotníkem, podruhé se ji onen hoch pokusil uškrtit a zachránili jí spolužáci.

To ovšem nebylo nic proti třídě šesté, kde musela na podzim roku 2018 čelit agresi autistického spolužáka, který neustále dostával záchvaty a napadal všechny lidi okolo sebe včetně své asistentky. Výsledkem toho bylo, že má milovaná dcera odjela celkem pětkrát ze školy sanitkou rovnou do nemocnice a nakonec chtěla spáchat sebevraždu.

Vše se vyřešilo přestupem na jinou školu, protože dostat ze třídy postiženého agresora je v současné době nemožné. Tyto události byly důvodem, proč jsem se o téma inkluze začal více zajímat, abych zjistil, že do nástupu paní Valachové na ministerstvo fungovala inkluze přirozeným způsobem, po školské reformě paní Valachové se dostane do běžné školy dítě s jakýmkoliv postižením.

Rozhodl jsem se, že na téma inkluze natočím dokumentární film a oslovil jsem řadu odborníků z oblasti školství. Kromě toho mi napsala řada lidí přímo postižených inkluzí své zážitky. Proto jsem svůj projekt nazval "Postiženi inkluzí."

A tím se vracím k počátku. Inkluzivním aktivistou Hoškem je mi vyčítáno, že jsem se nelichotivě vyjádřil o inkluzi i inkludovaných žácích. Ano, vyjádřil. Ale nelituji ničeho. Bylo to v situaci, kdy má dcera přemýšlela nad tím, že si vezme život. Kvůli inkluzi. Kdo mne chce soudit za to, že jsem o inkluzi prohlásil, že je zkurvená, ať mne soudí. Ale zkurvila ji ministryně Valachová. Do té doby inkluze fungovala.

Takže, abych to nějak shrnul. Nejsem nepřítelem postižených dětí. Ale kritizuji široce pojatou inkluzi, která do běžných škol dostala tak postižené děti, které na prostředí pro ně nepřátelské reagují záchvaty a agresí. A pak jsou postiženi všichni - zdraví žáci, učitelé, asistentky i sami postižení. A o tom všem je můj dokument.

Nepočítám s tím, že by můj cyklus odvysílala Česká televize. Pokud se podíváte na diskuzní pořady o školství a inkluzi, nejsou tam zástupci pedagogů, ale nátlakových neziskových organizací, které z inkluze profitují. A kromě toho poslal pan Martin Hošek, inkluzivní aktivista, vedoucímu výroby pořadů panu Fridrichovi i řediteli ČT panu Dvořákovi mail, ve kterém mne pomlouvá a důrazně žádá, aby dokument o inkluzi nebyl v ČT nikdy odvysílám. Mně to nevadí. Možností prezentace je dnes mnoho. A čím více na mne budou aktivisté útočit, tím více budu bojovat. Svého dokumentu se dočkáte!

http://postizeniinkluzi.cz

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

dcera odjela celkem pětkrát ze školy sanitkou rovnou do nemocnice a nakonec chtěla spáchat sebevraždu

A po jak dlouhé době jste na to přišel, pane Tichý?

Radek Sárközi řekl(a)...

Toto je velmi necitelná reakce, hodně jste v mých očích po tomto komentáři poklesl...

Simona CARCY řekl(a)...

Vždyť i násilníci, rváči či jiní byli společností nepřípustně segregováni ve věznicích, kde nezažívají pocit štěstí. Pojďme je inkludovat do intaktní společnosti ve prospěch všeobecného blaha (pro sichr: sarkasmus).

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chápu otce. Přesto mi vadí to hodně vulgární slovo, které použil. Ne, že bych s takto nastavenou inkluzí souhlasila. Ale pokud se mám prezentovat veřejnosti, tohle bude lidem vadit, pokud to nebudou přízemní troubelíni, kteří se stejně o stav školství nezajímají.
Příkladů špatné praxe je dost a bylo chybou je neukázat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

velmi necitelná reakce

Vskutku? Jakože vůči otci? Ten to nejspíš unese.
Pětkrát mu dcerku odveze ze školy sanitka, až to k sebevraždě spěje, a tatík dokumentarista točí seriál. To je takové rozervaně tvůrčí. A co rodiče ostatních dětí, když už to škola nechává dojít až tak daleko.
A jak s tím naloží u sárköziú? Vydají citlivé prohlášení?
Tak ještě, že pytlici mají pořád kam poklesnout. Jsou-li oči hluboké...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Teda ja nechci rejpat. Ale jak byste to resili u Pytliku?
Dite ze skoly vyrazit nesmite. Vzdelavat ho dle zakona musite.
I kdyz leze po strope a zranuje kolem sebe vsechny. Uz jste to nedky zazil?
Ja jo a taky ty peripetie kolem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale jaképak rejpání, paní Karvaiová. Pytlici nejsou způsobilí nacházet a realizovat řešení problémů, které jsou mimo jejich působnost. Nic jim ale nebrání v tom, aby se k různým problémům podle svého uvážení vyjadřovali. Taková věc má více rovin.
- Pokud osoba, za kterou ze zákona nesu odpovědnost jako její zákonný zástupce, někomu jinému činí nějaká příkoří, i bez jakýchkoli zákonných opatření učiním vše, aby k tomu nadále nedocházelo. Snad že něco jako dobré mravy?
- Škola musí být bezpečné prostředí pro všechny děti bez ohledu na cokoli. Není vyšší právo nebo nárok nad ochranu dětí, který by mohl být uplatněn na úkor kohokoli jiného.
- Každý, kdož se kolem dětí motá přímo nebo nepřímo, musí ve svojí působnosti ochranu dětí zabezpečit, nebo na té ochraně pracovat. Učitel, ředitel, inspektor, zřizovatel, ministr, vláda, parlament.
- Nemá-li učitel, popřípadě ředitel školy k zabezpečení ochrany dětí účinné nástroje, pak nechť inspekce, obecní či krajský úřad, ministerstvo, vláda i parlament naší vlasti jdou svorně a bez otálení do prdele!!!
- Pytlici by jako vždy už po prvním incidentu se zraněním žáka kromě záchranky okamžitě povolali i policii, sociálku a především rodiče agresora.

Jana Karvaiová řekl(a)...

VE většině myšlenek se shodujeme. Jenže je to v naší kotlince nevymahatalné!! Stejně jako paragraf 22a školského zákona.
Dělají si z nás vrchnostenští pr---l. Jiný výraz nenacházím. Už dlouho.

Okomentovat