15.4.19

Lenka Anzari: Proč jsem se přidala k akci #skolyvcerne

Lenka Anzari vysvětluje na sociální síti Facebook, proč se přidala k akci #skolyvcerne: "Po osmnácti letech učitelské praxe na základní škole nemám nic našetřeno, bydlím v nevyhovujícím malém bytě, mám podlomené zdraví. Dvakrát jsem dělala koordinátorku mezinárodních projektů Comenius a navštívila jsem mnoho zahraničních škol. Viděla jsem, jak moji kolegové v jiných zemích žijí jinak. Nedrží dozory, nesuplují, mají učitelské jídelny, kde se mohou v klidu najíst. Prohřešky proti školnímu řádu neřeší oni, ale speciální pedagogové, kteří si děti, které ruší výuku, odvedou a individuálně s nimi pracují. Ze svého platu si mohou dovolit cestovat a zaplatí si jazykové kurzy. V mnoha školách učí mladí lidé, asi z jedné třetiny muži. V některých zemích si mohou jít učitelé po určité době na rok odpočinout a dostávají poloviční plat, který se rovná zhruba našemu běžnému platu. Nemusí tedy podobně jako já řešit několikrát za rok otázku, zda si kvůli existenčním problémům a fyzickému a psychickému vyčerpání nemají hledat jinou práci."


6 komentářů:

teacher I.M. řekl(a)...

Tomuhle vůbec nerozumím, a rád bych rozuměl aspoň trošku. Pokud má paní Anzari EXISTENČNÍ problémy, proč nejde dělat něco výnosnějšího? Zdá se, že alespoň řeči umí, tak by jistě jinou práci našla. Co ji drží ve školství? Připadá si nepostradatelná?

Může mi některá kolegyně nebo kolega, ne nutně paní Anzari, vysvětlit, kde se bere to fyzické a psychické vyčerpání? To snad za svoje žáky dýchá, či co? Uznávám, že tu a tam nestíhám, na konci klasifikačního období nebo při hodnocení ročníkových prací, ale to jsou nárazové, ojedinělé kalamity. Rozhodně bych to nepopisoval, na rozdíl od paní Anzari, jako hlavní charakteristiky té činnosti. Jako učitel jsem přece do značné míry svým pánem, a já určuji, zda činnosti, které nechávám probíhat ve třídě, jsou namáhavější (nebo psychicky vyčerpávající) více pro mne nebo více pro studenty, a v jakém poměru. Jedna ku jedné? Nebo pro studenty stokrát víc vyčerpávající? Tisíckrát? Kdo jiný než já jako učitel o tomto rozhodne?

A konečně, ta žena v černém. Chápu, že má nejrůznější stesky a že její stížnosti vůči českému školství jsou oprávněné. Ale co konkrétně PRO SEBE docílí černým oděvem?

Radek Sárközi řekl(a)...

Děkuji všem pracovníkům škol, kteří prokázali velkou odvahu a veřejně se přihlásili k akcím Pedagogické komory Den učitelů v černé a Týden škol v černé. Je to další krok k tomu, aby se problémy ve školství konečně začaly řešit. Určitě to není krok poslední. Čeká nás ještě dlouhá cesta a je třeba vytrvat.

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/04/fotografie-z-akce-pedagogicke-komory.html

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pozvolne vycerpani to je . Ne nahle. My , compracujeme vic jsk tricet let, nam ty baterky dochazi uz tak v unoru. A do duchodu daleko. Ja osone jsem si napr pri svem paltu a ziveni dvou deti na vysoke , nemohla dovolit investovat do svych oci 70 tisic, a zaplatila jsem si pouze lehky nadstandard ve vysi 8000,-. Po tolika letech prace, kde ty oci jeste hodne budu potrebovat.
Nemame narok na nic- drive jsme meli paragrafove nemoci z povolani. Dnes nas potrestali i tim, ze nam snizili narocnost povolani o stupen dolu, aby nemuseli platit nic. Nemame narok na lazne, terapie, zuby. Jo jo. Takze do fabriky rikate tycre. No, jak rika jedna pisen- to co jsme ted my, budete i vy. Tak nashle v budoucnu.

teacher I.M. řekl(a)...

co jsme ted my, budete i vy -- Asi těžko, paní Karvaiová. Já už se těžko stanu vysoce kvalifikovaným učitelem s úžasnou odborností, a vy se také asi nestanete ajťákem na penzi, co učiteluje jenom pro zábavu.

Mám pocit, jako bych se vás dotknul, paní Karvaiová. Omlouvám se - pomůže to? Domnívám se, že maličko rozumím vám - máte svoji nenapodobitelnou obrovskou odbornost. Ale proč ve školství setrvávají jiní (ne-penzisté) stále nechápu.

Ivo Mádr řekl(a)...

15. dubna 2019 18:07

Zapomněl jste na jedno. Ono to spoustu lidí ještě baví učit. Na takové "srdcaře" se neútočí. Učitelé si opravdu zaslouží "lepší zacházení". Nejen kecy před každými volbami ve smyslu: "Školství je pro nás prioritou".

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add Teacher - ne nedotkl jste se mě.
Vadí mi ta krátkozraká řešení typu - tak jděte jinam. Tak se rozveďte. Tak to vyhoďte. Co takhle zkusit nespokojenost a problém řešit?

Okomentovat