23.4.19

Kateřina Perknerová: Školy dusí papíry. Účelně?

Představte si, že učíte na základní škole a máte plnou hlavu nápadů, jak žáky zaujmout. Pak si doma otevřete počítač a čtete: „Žádáme vás o vyplnění dotazníku, který je součástí hodnocení výsledků Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ukládá nám ho Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013, článek 56.“


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Ministerstvo připomíná, že školy nemusejí dokumenty samy vytvářet, ale pouze vyplňují vzorové dotazníky v elektronické podobě. „Vykazují se třídní knihy doučování, reporty speciálního pedagoga, certifikáty, souhrnná reflexní zpráva, čestná prohlášení. Všechny zprávy se vyplňují elektronicky, následně se tisknou, podepisují, skenují a opět elektronicky zpracovávají,“ namítá Šefčíková.

Klíčová otázka zní, k čemu to všechno slouží? „Papír snese všechno, ale jestli to má reálný dopad na školu, nikdo z úředníků nezjišťuje a ani nemůže. Jdou po tom, co je měřitelné, ale obsahem se nezabývají,“ tvrdí Karel Derfl, ředitel MŠ a ZŠ Chraštice.

„Pokud by ředitelé dostali od státu důvěru, určitě by peníze vynaložili účelně a co nejlépe ve prospěch dětí. Když důvěra chybí, nahrazuje ji administrativa. Úplně chápu, že někde šablony raději odmítnou, než aby museli podstupovat veškeré papírování, protože jim to přijde jako ponižující nebo zbytečné,“ dodává. Zároveň připouští, že vedení škol nezatěžují jen výkazy pro ministerstvo, ale také pro kraj, obec, sociální a finanční úřady.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A dá se snad dusit (nebo zahltit) účelně? Jeden titulek blbější než druhý.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud je cílem dušení (hlcení) zadušení (zahlcení), pak účelné být mohlo.

Eva Adamová řekl(a)...

Na škole jsme dělali celou řadu projektů EU od roku 2007 až po současné šablony. V prvním projektu v roce 2007 bylo papírování minimum, s každým dalším projektem to narůstalo geometrickou řadou. Dnes už to připomíná sopku, která zavalila sama sebe. Ale pozor, EU za to rozhodně nemůže, ta lejstra si vymýšlíme na projektovém oddělení MŠMT sami.

Okomentovat