9.4.19

Jiří Mach: Dětské skupiny zdražují, stát chce cenu zastropovat

Dětské skupiny určené na opatrování nejmenších dětí se v posledních letech rozrůstají, avšak stále nejsou příliš dostupné. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale chystá novelu zákona, která by měla rozvoj skupin, jež vznikly původně jako pružná alternativa vůči nedostatkovým školkám, podpořit.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Celkově od roku 2015 bylo možné čerpat 3,75 miliardy korun na vybudování a provoz dětských skupin. Od ledna jsou na stejné účely připraveny výzvy v hodnotě 3,2 miliardy korun. A počítá se i s tím, že čas podání žádosti o dotaci by už neměl hrát roli.

Ale i tak vyjde pobyt v dětských skupinách draho, záleží však na zřizovateli. Tím může být zaměstnavatel, obec, nezisková organizace, vysoká škola nebo církev. Například podniky je podle Schneidera často poskytují svým zaměstnancům zdarma. Praha 4 za čtyři tisíce měsíčně, ale třeba v hlavním městě mnohdy vyjdou při celotýdenním pobytu i na deset tisíc, občas i víc.

Dětské skupiny se už nyní řídí podle zákonných pravidel. Ale původní záměr zatížil dětské skupiny zákonnými pravidly tak, že třeba z pouhé iniciativy sousedů, kteří by si chtěli vzájemně vypomoci s hlídáním, je založení dětské skupiny nad jejich síly.

Musí se zajistit dostatečné prostory, hygienické zázemí, ale i profesionální dohled, jako třeba chůva nebo zdravotní sestra. Pokud je dětská skupina určena pro více než 12 dětí, jsou pravidla ještě náročnější.

2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud stát nedokáže zajistit místo ve školkách, neměl by se do dalších aktivit občanů vůbec plést.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A co ten povinný předškolní rok?
Tak hlavně, že ani v této oblasti nedošlo k ale vůbec žádné katastrofě.

Okomentovat