10.4.19

Jana Karvaiová: Bez vzájemného pochopení nedokážeme nic

Učitelské povolání je delší dobu vláčeno bahnem. Kdekdo "přesně ví", co učitelé dělají. Hlavně, co dělají špatně. Přitom o jejich práci kolují mýty. Doslova.


Z komentáře na blogu autorky na iDNES.cz vybíráme:

Ve škole nic nenaučí, všechno musíme dohánět doma. Další nepodložený nesmysl. Učitelé se snaží, hodiny již dávno neprobíhají jako za Marie Terezie (ačkoli se nám to mnozí takyexperti snaží namluvit). Jenže chuť žáků sledovat školní aktivity klesá. Nejsou od malinka naučeni soustředění. Vizuálnímu i audio. Jak žákům video nebo scéna nebliká obrovským množstvím střídajících se obrazů, přestává vnímat. Naslouchání? Ne, neumí to. V rodinách se moc nepěstuje předčítání, povídání si spolu. Ve škole se to už hodně těžko dohání. Přibývá dětí nevychovaných, které neumí udržet pozornost na více než pár minut. A domácí úkoly? To přece není práce rodičů. Je to práce žáků a nebývají nijak dlouhé. Rozfázování opakování je totiž důležitý prvek učení, vede k lepšímu pamatování a když něco slyším a vidím ve škole a potom si to krátce zopakuji doma, do hlavy se mi to dostane lépe. A úkol, i špatně napsaný a odevzdaný, může být velice výbornou zpětnou vazbou pro učitele, že ten a ten žák ještě potřebuje mnohé dovysvětlit. Bohužel, rodiče nejsou ochotní se dětem věnovat. Přitom je to nejlepší vklad, který mohou udělat jak pro sebe tak pro své děti.

15 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici už drahně let se s nikým do debaty o škole nepouštějí. Když někdo začne s tím, jaké mají učitelé leháro, že když nemají prázdniny, poflakují se někde po výletech a školeních, opáčí mu pytlici, že kdyby se dotyčný lépe učil, mohl by také být učitelem.
V každém případě, kdyby se pytlici měli o profesi učitele rozhodovat v té dnešní překotně se měnící době, učiteli by se nestali ani náhodou. Nejsou na hlavu padlí.
Založili by všeobecně nejprospěšnější prodělečnou společnost EduFin a vehementně by se jako kovaní odborníci na vzdělání zasazovali za zrušení všeho, co ještě alespoň trošku funguje, a znovuzavedení všeho, co nefungovalo nikdy.

Josef Soukal řekl(a)...

Amen.

Charlie řekl(a)...

EduFin? Nabízím se na pozici finančního ředitele. Sice o ekonomice nemám ani ánunk, ale moc hezky o tom mluvím, poslouchám televizní debaty, sem tam si přečtu nějakou ekonomickou analýzu v novinách, umím si spočítat vrácené peníze v obchodě, v Excelu vystřihnu raz dva tabulku i perspektivně rostoucím grafem a perfektně vše odprezentuji v PowerPointu. Myslím tedy, že kvalifikaci pro danou pozici mám dostatečnou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nabízím se na pozici finančního ředitele

To by šlo. Vynikající kvalifikace přesně v duchu doby.
V úvahu by přícházelo i EduGin, EduPrim či EduSlim.

Zen řekl(a)...

Panove, a mate na to take zaludek?
Na tohle totiz musi byt natura ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

mate na to take zaludek?

Kachni!

Charlie řekl(a)...

Jistě, pracoval bych s nadšením přímo úměrným výši platu. Jako bonus bych uvítal možnost něco náležitě rozvrtat tak, aby již nikdo nedal dohromady. Dokonce jsem ochoten investovat do sebeprezentace i kapku narcisismu. Rád se poslouchám.

V mládí jsem chtěl být i lékařem, než jsem zjistil, že nesnáším pohled na cizí krev. Nešlo by EduGyn?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Koukam, ze humor stale kvete v radach ucitelu.
To je dobre!!!

Ivana řekl(a)...

Já bych, prosím, moc ráda pozici tiskového mluvčího, kdyby to šlo....Když už se rozdělují ta koryta. Zdravím z Moravy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co třeba EduSlint?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nešlo by EduGyn?

To možná radši hezké české EduClean...
EduSlit je už registrován a funkční v plném rozsahu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Jedině EDUoff...

krtek řekl(a)...

Prosím raději EDUOut!

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tomuhle se nedá odolat.

Tož co takhle EDUHin? Když prý teď frčí i němčina...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

EDUShit, EDUShite

Okomentovat