19.4.19

Jakub Schmidt, Milan Baják: Rád si hraji. Zůstalo mi to ze skautu, směje se nejoblíbenější fyzikář, vítěz ankety Zlatý Ámos

Do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přijeli hned tři hosté z gymnázia v Dobrušce. Jsou to studenti Veronika Jouklová a Vít Janeček, kteří s sebou přivezli i pana učitele, nejoblíbenějšího fyzikáře v republice, Josefa Hylského.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Vy jste ale prý chtěl jako dítě být ředitelem zoologické zahrady, je to tak?
Já jsem měl plánů. Chtěl jsem být popelář a kosmonaut a ředitel zoologické zahrady. To mi vydrželo ještě docela dlouho. Třeba se jím ještě jednou stanu.

Proč právě matematika a fyzika? Předměty, které nepatří zase mezi příliš oblíbené. Mé oblíbené předměty, přiznám rovnou, to tedy nebyly. Protože jsem jim vůbec nerozuměl.
Musím říct, že jsem měl vždy štěstí na dobré učitele právě těchto předmětů. Ti mi prostě vštípili, že zkoumání přírody je něco zajímavého a může člověka ohromně těšit. Tak jsem za tím šel. Proto zrovna tyto dva předměty, tedy matematika a fyzika.(...)

Vy s láskou vzpomínáte, pane učiteli, na své učitele fyziky a matematiky. Měl jste štěstí na dobré učitele, když jste sám chodil do školy.
Ano, oni také dělali kupu různých pokusů. Hodně jsem se toho potom naučil na vysoké škole. Ale učitele na střední a základní škole, ti u mne asi nejvíc budovali vztah k tomu samotnému předmětu. A ony pokusy byly rozhodně důležitou součástí.

Žádné komentáře:

Okomentovat