5.4.19

Ivana Solaříková: Barbarská devastace, kritizují architekti zateplení historické školy

Kvůli zateplení břeclavské obchodní akademie dochází podle architektů k nevratné devastaci jedné z nejhodnotnějších budov města. Upozorňují, že pod polystyrenem zmizí cenné fasádní prvky.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

To, co se nyní s budovou děje, nazývají místní architekti „barbarskou devastací“. Při zateplování budovy v rámci energetických úspor podle nich začaly z fasády mizet zdobné architektonické prvky.

Budovu pomalu obepíná minerální vlna. „Postupuje se přitom tím způsobem, že všechny architektonické fasádní prvky, jako jsou kordonové římsy, římsy sdružených oken nebo ostění, jsou osekány a tím bude stavba nenávratně poškozena. Je stále zřejmější, že dochází k nevratné architektonické devastaci jedné z nejhodnotnějších budov v Břeclavi,“ napsali rozzlobení břeclavští architekti Pavel Přikryl, Zdeněk Miklín, Petr Krejčí a Milan Blažek hejtmanovi kraje Bohumilu Šimkovi (ANO).

„Chápeme záměr zateplování budov pro úsporu energií i snahu využít možnosti dotací. V tomto případě však vyléváme vaničku i s dítětem. Pro částečné ušetření energií ztrácíme mnohem více na kulturních hodnotách, jichž je v Břeclavi bez toho celkem poskrovnu,“ vzkázali dále odborníci.

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Není pomoci.
Před 2 lety řekl energetický posudek, že zateplení je neekonomické (stálo tehdy 12 000 000,- Kč) a návratnost je 50 let, ale doporučuje se. Dnes bude stát 26 000 000,- Kč, řekl bych návratnost 100 let. Učitelé mohou studentům ekonomické školy 4 roky horem dolem vypávět: chovejte se ekonomicky, dbejte na kulturní dědictví - na vlastní oči vidí něco jiného. Tlak velkých peněz z dotací je silnější.
Leo Čuda, Břeclav

Okomentovat