22.4.19

Ivan Štern: Spravedlnost pro polské učitele

Nabídka varšavských advokátů, že poskytnou právní pomoc stávkujícím učitelům, mi připomněla rok 1976. Tehdy pro změnu stávkovali dělníci v Radomi a Ursusu. Požadovali totéž jako dnes učitelé. Lepší pracovní podmínky a zvýšení mezd, v obou případech hladových. Učitelé zvýšením platů chtějí srovnat krok s ostatními zaměstnanci, vysokoškolsky vzdělanými.Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

To, že srovnání s rokem 1976 není příliš přitažené za vlasy, potvrzuje sám Lech Walesa. Na svůj twitter napsal, že „PiS jsou jako komunisti. Finančním podvodem chtějí zadusit solidární a spravedlivou stávku učitelů“.

Walesa má na mysli tvrzení ministryně školství Anny Zalewské. Ta na obrazovce veřejnoprávní televize prohlásila, že učitelé nemají důvod ke stávce. Vláda jim přece zvedla platy už o celé 702 zloté. Bezmála o oněch „magických“, jak řekla doslova, tisíc zlotých.

Částka 702 zloté sice souhlasí. Činí ji ale součet všech přidání od roku 2013 až po všechna navýšení, vládou přislibovaných pro letošní rok. Sotva tedy jde o nápravu křiklavých mzdových poměrů, v nichž se zejména od chvíle, kdy nastoupila k moci vláda strany Právo a spravedlnost, nacházejí učitelé.
Žádné komentáře:

Okomentovat