14.4.19

Irena Šarounová: V základní škole v Bobrové na Vysočině se děti starají o slepičí vejce v líhni. Učí se tak přírodopis v praxi

Je jaro, příroda se probouzí a na vesnických dvorcích brzy začnou běhat žlutá kuřátka. Je už stále méně těch, kteří je nechávají líhnout přirozeně pod slepicí. I v malochovu se využívají líhně. Jednu takovou mají v rámci výuku přírodopisu i děti v základní škole v Bobrové na Vysočině.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Žáci si při zakládání vajíčka vybrali, očíslovali a založili do líhně, a pak už sledují vývoj toho konkrétního vajíčka,“ říká Tomáš Šindler. Líhnutí trvá obvykle dvacet jedna dní. „Teplota se nastavila na 38,6, a pak jsme to chodili vždycky ráno a večer otočit,“ říká žák sedmé třídy Matěj s tím, že každé vajíčko je kromě čísla, kvůli přehlednému otáčení, označené křížkem a kolečkem. Důležité je samozřejmě v líhni udržovat stálou teplotu. Děti také vejce prosvěcují, a kontrolují jejich obsah. „Pokud je všechno v pořádku, měla by tam být vidět vzduchová blanka a pak černý flek, ze kterého jde pavouček, cévy,“ vysvětluje Matěj. Učitel Tomáš Šindler dodává, že z výukových důvodů v líhni nechali i vejce, ve kterých se kuře nevyvinulo. V praxi se taková vejce vyndávají.

Žádné komentáře:

Okomentovat