7.4.19

Eva Kolovrátková: Na středních školách učí nejméně mužů za posledních sedm let. Podle ředitelů za tím stojí nízké platy

Učit na střední škole láká muže čím dál méně. V první polovině loňského roku jich na středních školách a konzervatořích učilo nejméně od roku 2012. Podle statistik, které České televizi poskytlo ministerstvo školství, počet mužů vyučujících na středních školách téměř každým rokem klesá. Nepomáhá ani navyšování platů.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Zatímco v roce 2012 učilo na středních školách a konzervatořích téměř 42 procent mužů (17 551) z celkového počtu učitelů (41 789), v minulém školním roce počet mužských kantorů klesl na 40 procent (15 289 mužů z 38 223 učitelů).(...)

Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renaty Schejbalové muže od kariéry ve školství odrazuje hlavně nízký plat. „Samozřejmě, že muži ubývají. Například na našem gymnáziu máme 75 učitelů a z toho 18 mužů. Muže tam nikdo nenaláká za ty platy, které tam jsou. Potřebují uživit rodiny. Znám hned několik mladých mužů, kteří u nás nastoupili po škole, ale neměli tady v Praze na hypotéku, tak odešli,“ řekla Schejbalová a dodala, že ženy jsou podle její zkušenosti ve školství finančně podporovány svými partnery.(...)

Podle Asociace ředitelů gymnázií ale učitelům chybí jistota „Platy ve školství by se musely zvýšit skokově, a ne po deseti, patnácti procentech. Měli jsme mít zvýšené platy od září a k tomu nedošlo, bylo tomu až od ledna. Učitelům chybí jistota, něco se řekne a pak to neplatí. Učitelé tak neví, jestli se jim platy opravdu navýší nebo ne. Problém je ale také neustále přibývající papírování,“ dodává Schejbalová.
1 komentář:

Josef Soukal řekl(a)...

Odbočka k maturitám:
Užitečné odkazy pro maturanty:
https://www.ascestinaru.cz/maturitni-zpravodaj-venovany-zkousce-z-ceskeho-jazyka-a-literatury/
https://www.ascestinaru.cz/pro-maturanty/

Okomentovat