3.4.19

Eduzměna: Polovina českých učitelů vykazuje příznaky vyhoření.

Téměř třetina (32 %) žáků, nejvíce ze zemí OECD, nerada chodí do školy. Polovina české veřejnosti je spokojena se stavem škol. Zároveň polovina učitelů vykazuje příznaky vyhoření. Pouze 30 % času věnují ředitelé tomu nejdůležitějšímu – pedagogickému vedení školy a 60 % základních škol nemá zřizovatele kvalifikovaného ve vzdělávání. Čísla ukazují, že jsou oblasti, které je třeba v českém školství změnit. Nadační fond Eduzměna chce reagovat na tento stav a najít řešení společně s těmi, kteří mají chuť spolupracovat.


Nově vzniklý Nadační fond Eduzměna na svém startu přináší přehled stavu, ve kterém se české školství nachází. Studii popisující aktuální situaci českého školství zpracovali Daniel Prokop a Tomáš Dvořák (nezávislí sociologové a analytici). Je založena na rešerši a dodatečné analýze již existujících studií (např. výroční a tematické zprávy České školní inspekce, McKinsey&Company, EDUin aj.) a dlouhodobých mezinárodních šetření. Tato data jsou doplněna zjištěním z výzkumů realizovaných v dílčích oblastech vzdělávání (výzkumy společnosti Median, Kalibro, programu Jeden svět na školách atd.) a z rozhovorů se čtyřmi expertními skupinami. Analýza je členěna podle jednotlivých skupin – žáci, rodiče, učitelé, ředitelé a zřizovatelé, aby byl obraz co nejvíce kompletní.

„Jako ochutnávku přinášíme shrnutí v podobě infografiky, která ukazuje zásadní zjištění na úrovni jednotlivých skupin. V následujících týdnech budeme postupně publikovat informace o jednotlivých skupinách. Vždy přineseme přehlednou infografiku, shrnující jednostránkový text a patřičnou část samotné studie. Na závěr chystáme celkové představení fondu a také návrh řešení, se kterým nadační fond přichází. Nechceme totiž skončit u popisu stavu, ale chceme jej aktivně řešit ve spolupráci s těmi, kteří zde již řadu let dělají skvělé věci.“ říká ředitel nadačního fondu Zdeněk Slejška.

Nadační fond Eduzměna funguje jako platforma zástupců soukromého, neziskového a státního sektoru, která chce společnými silami, svým jménem, know-how a financemi podpořit systémové změny ve vzdělávání dětí v České republice. Fond se bude soustředit na dlouhodobé a udržitelné přístupy, které budou mít prokazatelný dopad na zlepšování učení dětí. Prostředkem bude podpora různých organizací a projektů zaměřených na rozvoj vzdělávání i zvyšování povědomí o klíčové roli vzdělávání obecně. Nadační fond založily čtyři české nadace (Nadační fond Avast, Nadace České spořitelny, Nadace Karla Janečka a Nadace OSF) a postupně jej budou rozšiřovat další dárci. Nedávno například přistoupila ke spolupráci Nadace Jablotron.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Polovina učitelů ani tak nevykazuje příznaky vyhoření, jako spíš vykazuje příznaky nasranosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

spíš vykazuje příznaky nasranosti

To je právě ta druhá polovina. Vyhoření učitelé už nemají ani sílu se nasrat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč jen se pytlikům vkrádá asociace ve smyslu pocitu či lépe představy ale už řádné chobotnice? Nadace, fondy, společnosti, instituce, projekty... nové a nové, valí se to ze všech stran, prorůstá veřejeným prostorem, a v podstatě pořád stejná jména.
Kde jste Corrado Cattani?

Jana Karvaiová řekl(a)...

A co chce Edu delat, abychom nevyhoreli? Maji dojem, ze jejich clanky o zastaralem zkostnatelem skolstvi pomahaji vylepsit ucitelum naladu?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Cattani je v prdeli, protože tohle není slunná jižní Itálie, ale Česko ošlehané větry neziskovek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na větry pomáhá nálev z máty, šalvěje, kmínu, anýzu, fenyklu a petržele.
Výborný je i artyčok!

Okomentovat