7.4.19

DVTV: Autistka: Lidé se bojí, myslí si, že nemáme city a nemluvíme, ženy čelí diskriminaci

Když jsem se v zaměstnání vyautovala, řekli mi, že kdyby to věděli, nikdy by mě nezaměstnali, lidé si představují, že jsme nevzdělavatelní, líčí Ivana Recmanová, která vystudovala lingvistiku v Londýně. S diagnózou autismu žije v Česku asi 12 tisíc lidí, podle odhadů jich ale může být až 200 tisíc. Diskriminace je už v tom, jak člověk diagnózu získá, pracovišť je málo a výrazně jsou poddiagnostikované ženy a etnické menšiny, někteří psychologové si stále myslí, že autismus je čistě mužské postižení, říká Recmanová.
V rozhovoru je nesprávně uvedeno, že terapie ABA je hrazena ze zdravotního pojištění. Není to pravda. Za chybu se omlouváme.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Protože pytlici nemají potřebné vzdělání v oboru psychologie a sociologie, uvítali by odborný komentář. Mimo jiné i pro pochopení potřeby boje za práva lidí s vývojovou poruchou. Nějak nepobrali, ti pytlici, které právo na co je komu upíráno.
A také, jestli by se pytlici měli nějak hlouběji zabývat svým lnutím k dodržování pravidel a rituálů, až přecitlivělým vnímáním byť i náznaků nespravedlivosti především vůči vlastní osobě, lpěním na pregnantní formulaci sdělení či případných dotazů ze strany žáků, vznětlivou reaktivností na doměle zupácké chování lidí v okolí pytliků, nechopností trávit čas planým klábosením o pikantnostech ze života jiných lidí a v neposlední řadě svým odmítavým postojem k stádovitému chování bytostí od přírody obdařených vyššími mozkovými funkcemi.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní si chvílemi trochu vymýšlí. nebo popisuje svoje pocity. PAS je velice široký pojem. ne každý, kdo je citlivý nebo bojuje za práva kohokoli je autista. Ono totiž diagnostikovat autismus není vůbec lehké, dělá to pár center. Jenže jsem i slyšela, že každý ,kdo přijde do Nautisu odchází s dg PAS. Což by byl dost velký nesmysl. Každopádně, ještě toho o tomto problému stále víme hodně málo. Rozlišit mezi silným introvertem a PAS je těžké. ne každý držkatý je asperger. Je fajn o své dg vědět,ale zase bych asi neměla chuť to vytrubovat každému na potkání. A pak tam jde i o určité "zneužití" dg k omluvě hloupého chování, které nemusí vždy být důsledkem dg. ABA terapie určitě někomu pomoci může.jako koneckonců kdejaká terapie. Vždy se musí vychytat, pro koho je to přínos a pro koho ne. I PAS se musí učit žít mezi ostatními lidmi a potlačení některých jejich projevů k tomu patří. je to i pro jejich dobro.

Nicka Pytlik řekl(a)...

chuť to vytrubovat každému na potkání

No právě. Ne, že by se měl člověk za svoji nezaviněnou, nedostatečnost, poruchu či disfunkci stydět, ale přece jen... Proto pytliky zajímá, o jaká že upřená práva se tu jedná. Pytlici tu zaznamenali, byť ojedinělý, oční kontak, náznak vazby mimiky na emoci a tak nějak podobně.
V každém případě Vám, paní Karvaiová, pytlici děkují.

poste.restante řekl(a)...

To je těžké.
Pro někoho je diskriminace už to, že nedostává úlevy automaticky, ale musí o ně požádat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vite- ulevy. To je mor. Zadne dite se zdravotnim postizenim nema ulevy a nemuze je mit. Protoze kdyz cloveku Pan Buh nadeli problem, musi s nim bojovat. A to zrovna uleva neni.
Co je nutne- to je empatie k takovym lidem a snaha jim opravdu a fundovane pomoci. Coz zvladaji speckari, ale ne bezni ucitele. Zdravotnich poruch je hodne a to se proste neda.
Autisti diskriminovani nejsou, to pani proste plka. Jestli si mysli, ze kdyz nekomu sveri, ze je pas a onen clovicek se pred ni ihned neposadi na zadek- to neni diskriminace.
Jo a ty vyzkuny, to si taky docela domyslela.
Problemem PAS je prave ta ohromna variabilita problemu, jak se muze kazdy jeden projevovat. A na to musite mit hodne dobre zmakle nou hau.

Okomentovat