12.4.19

Dominik Stroukal: Mluvíme o digitální revoluci, přitom neumíme učit matematiku

Stovky miliónů ročně ve školství a výsledkem je stále stejná nerovnost, říká ekonom Filip Pertold z think-tanku IDEA. Společně jsme se podívali na český vzdělávací systém od školky až po vysoké školy. A nepřekvapivě došli k tomu, že by si zasloužil zásadní změny. Začít bychom ale měli u kvalitního výzkumu.


Z rozhovoru v Roklen24.cz vybíráme:

Pokud jsou jádrem problému učitelé, potom se dostáváme k té nekonečné debatě o tom, jestli stačí přidat učitelům, abychom měli lepší učitele. Funguje to tak?

Jedním slovem: ne. Kdybych měl odpovědět fundovaněji, tak bych řekl, že je to podmínka nutná, ale nikoliv dostačující. Potřebujeme mít dobře zaplacené učitele, aby se vůbec mohlo něco změnit. Ale pokud jenom zaplatíme, tak to nepovede k tomu, že se něco změní. Ještě jinak – musíme zaplatit učitele, ale musíme jim říct, co od nich za to chceme, naučit je to, a dávat jim systematický feedback na jejich práci v třídách. Tam je diskuze v plenkách. Vstupují do toho učitelé, rodiče, stát… Je to komplexní proces, na konci kterého bychom měli vědět, co se má dít ve třídě. A to nevíme.

Proč?

U nás se školství valí samospádem a politici se bojí nebo nejsou schopni dávat jasné a vymahatelné koncepce. Proto vznikají skvělé školy, tam kde je na místní úrovni poptávka, ale také existují hodně špatné školy. Například v Polsku, když se podíváme na rozdělení čtenářské gramotnosti, tak uvidíme, že jsou oproti nám mezi dětmi mnohem menší rozdíly, a dokonce ti nejlepší jsou stejně dobří jako u nás. Takže my vedeme v počtu čtenářsky málo gramotných.

V oblastech, kde rodiče netrápí školství, tam se alespoň v tomto smyslu nic neděje. Do toho všeho si do veřejného školství zasazujeme různé prubířské kameny, které nám děti rozdělují do skupin. Typickým příkladem jsou osmiletá gymnázia, známkování na prvním stupni, propadávání dětí apod.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vědět, co se má dít ve třídě. A to nevíme.

Pytlici to vědí.

E.Kocourek řekl(a)...

"pokud jenom zaplatíme, tak to nepovede k tomu, že se něco změní" -- Pan Stroukal je mimo. Pro státní školství by bylo TERNO, kdyby se nic nezměnilo. Na což by ale muselo učitelům ZAPLATIT. ////

Pokud státní školství učitelům nezaplatí - a vše tomu nasvědčuje - tak se cosi velice významně ZMĚNÍ. Současní učitelé odejdou (třeba do důchodu) a žádní noví nepřijdou. Pan Stroukal si pak bude moci dávat systematický feedback komu chce. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Ten titulek je ňákej divnej. Jak souvisí řeči o digitální revoluci se schopností učit matematiku? ////

Okomentovat