6.4.19

ČMOS PŠ: Priorita školství zatím nemá ve státním rozpočtu jasnou přednost

Vláda musí nejpozději do konce září tohoto roku předložit do Poslanecké sněmovny návrh zákona o státním rozpočtu. Jednoznačně by v něm měla být potvrzena roky slibovaná priorita vzdělávání v ČR.

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství dlouhodobě důrazně poukazuje na silně podfinancované školství v ČR. Naším cílem je prosadit zvýšení výdajů státního rozpočtu tak, aby celkový podíl veřejných výdajů na vzdělávání odpovídal výši dosahované ve vyspělých zemích EU (nejméně 6 % HDP).

Kampaň Konec levných učitelů, kterou jsme zahájili v roce 2016, přináší dílčí výsledky. V létech 2017 až 2019 jsme vyjednali navýšení platů pedagogů i nepedagogů ve vyšší míře než v ostatních rezortech veřejných služeb. Například pedagogům za období 2017-2019 vzrostly platy v průměru o 10 880 korun, což je zvýšení v průměru o 38 %.

Pro rok 2020 požadujeme, aby platy objemově pro pedagogy vzrostly o 15 % a pro nepedagogy o 10 %. Nikdo z ústavních činitelů to nezpochybnil. Ministr školství nás podpořil, chceme znát i jasné stanovisko ministryně financí a představitelů politických stran.

V květnu tohoto roku proběhne sjezd našeho odborového svazu. V případě nepříznivého vývoje vyjednávání o zvýšení platů ve školství v roce 2020 delegáti sjezdu rozhodnou o společném postupu prosazování našich požadavků a o formě, jak se za ně postavíme.

František Dobšík,

předseda ČMOS pracovníků školství

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

A proto musí odbory tlačit a ne jen nosit modrý trika.
PK dala dohromady během pár dní celostátní akci, odbory měly šanci se připojit. neudělaly to. Prý jsou v začátcích vyjednávání. jestliže trvá leta podfinancování resortu, proč jsou v začátcích???

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Školství nemá jasnou přednost? I za to díky, pane Dobšík.

Radek Sárközi řekl(a)...

Proč školské odbory dopustily, že v roce 2016 klesl podíl školství na hrubém domácím produktu na historické minimum České republiky - pouhých 3,6 % HDP?

Okomentovat