23.4.19

Bořivoj Brdička: Anya Kamenetz o technologiích pro rodiče

Zpráva přinášející informaci o činnosti známé americké blogerky, specialistky na problematiku využívání mobilních zařízení dětmi doma.

Na oceňovanou spisovatelku a šéfku vzdělávacího blogu (Education Blog) amerického NPR (Non-Profit Radio) Anyu Kamenetz narážím opakovaně. Naposledy to bylo, když jsme diskutovali, proč mobily ve škole používat. Zaujala mě tím, jak dokonale se její pohled na věc shodoval s mým. Připomenu: „Není ani tak důležitý čas, jako to, co děti s přístroji dělají.“ Nebo: „Věřím, že je možné dosáhnout rovnováhy.

Anya se mi natolik zalíbila, že jsem ji začal sledovat. Napsala již 4 knihy – první dvě se věnovaly vysokému školství a problému amerických vysokoškoláků se zadlužením (Generation Debt, DIY U). Třetí se zabývala americkým plošným testováním na ZŠ a SŠ (The Test). Vysvětlovala rodičům souvislosti, způsob generování testů, právní možnosti, jak se jim vyhnout, a hlavně to, jak by v dnešní době ověřování dosažení potřebných kompetencí mělo vypadat. Pro nás je nejzajímavější ta čtvrtá kniha (The Art of Screen Time), z níž jsou i úvodní citace.

Vše potřebné o ní se samozřejmě dozvíme i tak, že sledujeme její aktivity na sociálních sítích, a hlavně onen vzdělávací blog neziskového rádia poskytujícího celou řadu služeb na podporu občanské společnosti (např. podcast). Je zde velké množství jejích příspěvků věnujících se převážně vzdělávacím technologiím. Některé aktuální články jsou přepisem podcastových rozhovorů se špičkovými odborníky (např. The Future Of Learning? Well, It's Personal), jiné obsahují též vlastní Anyiny myšlenky. Sem jednoznačně patří ty, které se věnují problematice související s její poslední knihou. Namátkou vyberu:
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.Žádné komentáře:

Okomentovat