25.4.19

Barbora Zpěváčková: Ani ráno, ani odpoledne. Inspekci vadí placená výuka angličtiny ve školce

Některé mateřské školy nabízejí pro rodiče možnost zaplatit svým dětem jako nadstavbu výuku angličtiny formou kroužku. Stejně tomu je i ve školce v Třebechovicích pod Orebem ve východních Čechách. To se ale nelíbí České školní inspekci (ČŠI).

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

V roce 2016 ale ČŠI v Hradci Králové doporučila přesunout kroužek do odpoledních hodin, aby děti nepřišly o výuku v rámci školního vzdělávacího programu. Králíčková tedy lekce přesunula na odpoledne.

Když letos v březnu přišla ČŠI na kontrolu do Mateřské školy v Třebechovicích pod Orebem, doporučila ředitelce přesunout angličtinu jako placený kroužek až po provozní době školky, což je o půl páté odpoledne.

„Přesunuli jsme tedy výuku na odpoledne. Letos nám bylo řečeno, že nemůžeme vyučovat ani odpoledne, leda až po provozní době školky, anebo že máme všechny učit zdarma,“ popsala Králíčková, co jí sdělili školní inspektoři.

Jako důvod prý uvedli, že odpoledne pořád probíhá výchovně-vzdělávací proces a že se jedná o nerovnost k rodičům, protože někteří nemají peníze a výuku angličtiny si nemohou dovolit. „Ale to je stejné s plaváním, s lyžařskými kurzy,“ podotýká Králíčková.(...)

Česká školní inspekce to ale odmítá. „Údajné sdělení, že bruslení či lyžování by odpoledne klidně mohlo být, že sporty se podporují, odmítáme. Nic takového ČŠI nesdělila,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„Také odmítáme sdělení, že inspekce doporučila paní ředitelce přesunout angličtinu jako placený kroužek až po provozní době mateřské školy a že důvodem bylo, že se jedná o nerovný přístup. Takové vyjádření je zavádějící a vytržené z kontextu,“ sdělil náměstek.

Na dotaz Novinek, kdy by tedy školka mohla nabízet placený kroužek angličtiny, přišla ale protichůdná odpověď. „Pokud už chce škola nabízet angličtinu pouze některým dětem čili těm, jejichž rodiče si to zaplatí, tak pak by takový placený kroužek měl ideálně probíhat až po ukončení provozu MŠ,“ napsal Andrys.6 komentářů:

Simona řekl(a)...

Andrýs je poměrně často vytržený z kontextu a sdeleni protichudnych stanovisek beznym jevem. Poskytovani byť jen trochy vzdělani je totiž ocividně zavadne, protoze neni dostatecne rovnostarske. Ano, takove predstavy Zdeňka Nejedleho dnes siri ČŠI.

Eva Adamová řekl(a)...

"...jedná o nerovnost k rodičům, protože někteří nemají peníze a výuku angličtiny si nemohou dovolit."

No tak v tom případě zrušte všechny DDM a ZUš, protože pobyt v nich si také mnozí rodiče z finančních důvodů nemohou dovolit. A vypoadá to, že budeme dokonce muset zrušit i družiny.

Nejjednodušší by ale bylo zrušit ČŠI.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejjednodušší by ale bylo zrušit ČŠI.

A ušetřené peníze bezhotovostně přesměrovat dětem, aby jim jejich rodiče mohli dopřát také něco málo toho kvalitního vzdělání.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja se strasne tesim. Uz neni daleko doba, kdy se konecne v obchodech zavedou jednotne ceny ( na urovni tech dnesnich nejmensich), zrusi se luxusni kramy a pod. Protoze je preci jasne , ze nekteri na to proste nemaji a je nespravedlive, kdyz nekdo kolem mne projde v sanelu a vitonkou v ruce.

Eva Adamová řekl(a)...

Komunismus je na dohled? A nezkrachovalo to už jednou? Musíme si namlátit hubu znovu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Musíme si namlátit hubu znovu?

Zdá se, že to bylo málo.
To je tak, když se neumí pracovat s chybou...

Okomentovat