15.4.19

Anna Brzybohatá, Radka Hrdinová: Naučme děti nevěřit všemu, říká v rozhovoru ministr školství Plaga

Co se budou děti ve školách učit a hlavně jak. Tyto otázky nyní zaměstnávají ministerské úředníky i odborníky ve školství. Zhruba před měsícem se jich v Národní technické knihovně sešlo na dvě stě, a to včetně ministra školství Roberta Plagy, který o problémech ve školství odpovídá v rozhovoru pro MF DNES.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Kde vidíte těžiště školního vzdělání vy osobně?

Mou ambicí jako ministra je najít co nejširší shodu ve společnosti. Pro mě osobně je ale ve vzdělávání klíčové kritické myšlení. Zní to možná už trochu zprofanovaně, ale je to tak. Když si vzpomenu na svá školní léta, jako student jsem musel vynakládat úsilí, abych informace získal.

Dnes jsou informace všudypřítomné, ale člověk musí být schopný posoudit jejich relevantnost, musí umět ověřit jejich zdroj. Kdokoli může například napsat, že stávkují tisíce učitelů, pravda to být může, ale také nemusí. A tady jsme zpátky u schopnosti kritického myšlení. Zvládnout to je náročný úkol pro studenty i učitele.

Jaké zadání jste dal odborníkům, kteří budou na úpravách učiva pracovat?

Musí být jasně řečeno, co je jádrem učiva. Školy také musí mít dostatečný prostor na procvičování, zbýt by na to měla zhruba třetina času. To neznamená, že toho děti budou umět méně. Když se podíváte na to, jak vypadá výuka dnes, řada škol jednoduše to, co má napsáno v rámcovém vzdělávacím programu, nestíhá ani probrat, natož si ověřit, že to žáci zvládli.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Pro začátek by možná stačilo, kdyby všemu, co jim kdo nakuká, nevěřili dospělí. Jako učitelé třeba tomu, že se snad někdy dopracují alespoň na 130 % vzhledem k průměrnému platu v ČR.

mirek vaněk řekl(a)...

On je problém jinde. Nejde o to co je na papíře, co že to mají děti zvládnout. Žáci jsou různí. Někteří zvládnou víc a někteří nezvládnou. Chtít po všech všechno je nesmysl.. Problémem je jak přimět žáky, aby zvládli to, co jsou schopni zvládnout a snažili se své limity překonat.

Okomentovat