8.3.19

Zuzana Hronová: Vyčleňování dětí bývá špatné, různost nese pozitiva, říká autor dokumentu Inkluze

Dokumentarista Tomáš Škrdlant se vydal s kamerou do škol, školek a přípravných tříd mezi děti, učitele i ředitele, aby zjistil, jak to vypadá s inkluzí v českém školství v praxi. Jeho dokument prostě nazvaný Inkluze uvedla Česká televize v úterý večer.


Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Učitelé, které oslovil, nicméně poukazují na skutečnost, že inkluze ve školství je výborná myšlenka, ale v českém podání velmi špatně připravená, či spíše nepřipravená. Místo aby šla odspodu a nejprve se na ni proškolili učitelé, připravili speciální asistenti, přibrali se kantoři, zmenšily se třídní kolektivy a vyčlenilo se na ni dostatek peněz, šla odshora a zkrátka se zavedla. A až nyní se zjišťuje, na co všechno se nepomyslelo.

Zazní i názor, že snaha začlenit problémové děti do školního kolektivu některé tyto žáky ještě více ubíjí.

"Tyto problémy mě až tak nezajímaly. Já jsem netočil publicistiku ani diskusní panel, kde by se střetávaly opačné názory. Šel jsem s kamerou do terénu přímo mezi děti, kterých se inkluze týká, a ptal se jich. A u nich to vyznívá pochopitelně značně pozitivně, protože děti jsou navzájem vstřícné k problémům jiných dětí, zkrátka spoustu věcí neřeší. Chtěl jsem umožnit lidem nahlédnout, kam vidět nemůžou, pakliže nejsou denně přítomni ve škole," říká dokumentarista.


K tématu jsme publikovali:


Žádné komentáře:

Okomentovat