24.3.19

Ze sociálních sítí: Slepě nenávistné texty v novinách vyvolají slepou nenávist u čtenářů

 Kateřina Valachová komentuje na sociální síti Facebook: "Jeden post, který se moc nehodí na nedělní dopoledne. Ale on by nebyl příjemný nikdy.
Je to již taková tradice. Vždycky, když některé medium zveřejní nějaký ze svých do značné míry lživých a ve zbytku hloupých a tendenčních textů o společném vzdělávání (tváří se při tom odborně), vyvalí se řada podobných reakcí (nezřídka i podstatně horších a agresivnějších). Prostě slepě nenávistné texty v novinách vyvolají slepou nenávist u čtenářů. Normálně nad tím mávnu rukou. Co je ale v tomto případě skutečně důležité, nejsou nadávky a zloba. Čert to vem. To skutečně důležité je, že dcera (nebo syn, ono to není úplně jasné) autorky je dyslektik."

Celý text:

Jeden post, který se moc nehodí na nedělní dopoledne. Ale on by nebyl příjemný nikdy.
Je to již taková tradice. Vždycky, když některé medium zveřejní nějaký ze svých do značné míry lživých a ve zbytku hloupých a tendenčních textů o společném vzdělávání (tváří se při tom odborně), vyvalí se řada podobných reakcí (nezřídka i podstatně horších a agresivnějších).
Prostě slepě nenávistné texty v novinách vyvolají slepou nenávist u čtenářů.
Normálně nad tím mávnu rukou.
Co je ale v tomto případě skutečně důležité, nejsou nadávky a zloba. Čert to vem. To skutečně důležité je, že dcera (nebo syn, ono to není úplně jasné) autorky je dyslektik.
To je problém, který lze překonat skutečně bez toho, aby bylo dítěti poskytnuto vzdělání v menší míře, než dětem bez této poruchy. A přesto, zřejmě pod vlivem zcela nekompetentních textů v novinách nebo pod vlivem prohlášení některých politiků či snad dokonce několika málo "pedagogů", kteří si na šíření nenávisti dělají kariéru, by tato paní svoje dítě raději připravila o možnost učit se v normální škole místo toho, aby řešila problém se šikanou.
Popravdě jako matka dvou malých dětí jsem zděšena a jak je vidět z korespondence, navrhla jsem samozřejmě této paní, jak se domoci nápravy či jak najít zastání a pomoc.
Pokud vynechá invektivy, ráda jejímu dítěti pomohu i osobně.
Vůbec nesnižuji problém šikany, naopak - to je velké a důležité téma a nebezpečí, kterému se musíme postavit. Konec konců - když jsem byla na ministerstvu, věnovala jsem tomu mnoho času.
Dyslexie je pro každého hendikep, každému zhorší jeho startovní pozici. Ale není to vyloučení ze života, není to přece žádné nepřekonatelné postižení.
Nejhorší je ale od problému utíkat a ukájet se vlastními negativními emocemi.
Také je pravda, že děti s dyslexií patří ke skupinám, které jsou šikanou ohroženy více. Ale to i děti s brýlemi, s nadváhou nebo příliš hubené, nadprůměrně inteligentní či s problémy s výslovností nebo s rovnátky… Prostě každé trochu jiné dítě má vyšší pravděpodobnost, že se stane obětí šikany. Proto je přece šikana tak nebezpečná.
Měli bychom na prvním místě mít postavený zájem našich dětí. Od toho je třeba vždy začít.
Mimochodem - ten seznam dyslektiků, který jsem uvedla v odpovědi, by mohl být daleko delší, dodatečně mne napadl například francouzský fyzik Pierre Courie či spisovatel Hans Christian Andersen. A bylo by jich mnoho i mezi nositeli Nobelových cen.
Ano, tyto děti potřebují podstatně větší péči, odbornost učitelů, pochopení a pomoc nejen školy, ale také (především) rodičů - v minulosti byly mnohdy považovány takové děti za hloupé, líné, nevzdělatelné. Ale to už jsme snad překonali a nechceme se k tomu vracet.
Navíc skutečně nemůžeme "vystrnadit" asi jedno procento děvčat a možná i pět procent chlapců (protože u nich je to častější jev) do nějakých „speciálních“ škol (které samozřejmě máme, ale které pomáhají úplně jiným dětem s poruchami nesrovnatelně vážnějšími).
Především ale oběma (oné paní i její dceři či synovi) přeji, aby jejich škola dokázala vyřešit problém se šikanou a aby také dokázala poskytnout kvalitní vzdělání dítěti s dyslekcií.

3 komentáře:

Ygrain řekl(a)...

A vůbec nejhorší je nahánět si na takovém příspěvku politické body...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Účel světí prostředky!
Pytlici si v případě potřeby takových čtenářských nenávistí vygenerují hafo.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vulgarity jsou hnusne.
Kdo seje vitr, sklidi bouri pani Valachova.

Okomentovat