5.3.19

Ze sociálních sítí: Nezaměstnanost Babišových údajně chybějících pokrývačů

Jiří Zlatuška reaguje na sociální síti Facebook na údajný nedostatek řemeslníků: "Nezaměstnanost Babišových údajně chybějících pokrývačů je v dnešní době konjunktury více než desetiprocentní, někde mezi vyučenými lodníky a krejčími. Premiérovo vyjadřování o nedostatku učňovských profesí je v konfrontaci s těmito daty _evidentní_ blábol."Související článek:


6 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

Tak se nám v tom ANO, kluci, nehádejte. Vypadá to trapně.

Jiri Janecek řekl(a)...

Myslim, ze nezamestnanost cerstvych absolventu neni uplne to same, jako nezamestnanost bez privlastku…
Ale u pokryvacu je to o trochu min usmevne nez treba u gymnazistu...

Ivo Mádr řekl(a)...

O nedostatku absolventů učilišť se šíří hlavně průmyslová lobby. Stačí mrknout do masmédií. Babiš jen pohotově papouškuje jejich názory.

Vít Tomis řekl(a)...

O nedostatku absolventů učilišť svědčí doba než seženete kominíka, zedníka či instalatéra. Abych tedy jmenoval profese, které jsem sháněl v posledních dvou letech. Nemluvě o kvalitě práce těchto řemeslníků...

Eva Adamová řekl(a)...

Ti, co z našich učilišť odchází pod pseudonymy pokrývač, zedník, instalatér či dokonce elektrikář, jsou v praxi nepoužitelní. Ani bych jim nevytýkala, že jsou pologramotní, ale tito žáci, kteří většinou přišli na učiliště z praktických škol nebo z běžných základek s pětkami, jsou nepoužitelní i pro manuální práci a absolutně nejsou schopni tato zaměstnání samostatně vykonávat, a proto také bohužel končí mezi nezaměstnanými.

mirek vaněk řekl(a)...

Eva Adamová to vystihla. A pan Zlatuška evidentně, tak jako obvykle, když mluví do školství, nemá potuchu o realitě. Ti nezaměstnaní v tabulce nejsou ti, které i když jsou dobří, nikdo nechce, ale ti, kteří nechtějí a nejsou schopni pracovat. Dělat na stavbě je něco jiného než sedět v kanceláři.
Bohužel tohle nejsou někteří politici schopni pochopit. Z akademické úrovně nedohlédnou na chvost vzdělávacích schopností.
Pokud je nezaměstnaných jen 10% ze všech absolventů pokrývače je to při kvalitě žáků, kteří na tento obor nastupují úspěch. Jsou to často děti, které se nikam jinam nedostali, neschopní samostatné činnosti, s problémovým rodinným zázemím, záškoláci, ..., vyučováni často učiteli, kteří jsou mizerně placeni, protože tyto školy mají málo žáků a tedy málo peněz a nedostatek jak materiálu, tak učitelů.
Navíc podle zřizovatelů, na učebních oborech žák téměř nesmí propadnout, protože když obor nedokončí ze základním vzděláním způsobuje sociální problémy.
A pak se všichni diví, že vzdah mezi rodinným zázemím a výstupy vzdělávání je největší v Evropě.
Kolik gymnázií má 90% úspěšnost absolventů na VŠ(že dokončí mgr studium na kvalitní škole)?

Okomentovat