12.3.19

Ze sociálních sítí: Názory na domácí úkoly a přístup k nim se může mezi učiteli velmi lišit. V pokrokovém Finsku i zaostalém Česku

Aška Luhanová na stránce ucimrada.cz na sociální síti Facebook komentuje: "Zdá se mi, že v české pedagogické obci i v širší veřejnosti je v posledních měsících finské školství opravdu žhavé téma. Každý teď do Finska jezdí (většinou na pár dní) a referuje o tom, což je samozřejmě dobré. Návštěva jakékoliv školy v jakékoliv zemi může být inspirací nebo podnětem pro reflexi vlastní učitelské práce, může být samozřejmě i inspirativní mimo třídu jednoho učitele, možná pro celý systém. Co mi ale nejde do hlavy, jak snadno někteří (!) lidé to, co viděli v několika málo školách nebo co o Finsku slyšeli, viděli, četli, zobecňují a vydávají to za objektivní zprávu o celém finském školství."
Celý komentář:

Zdá se mi, že v české pedagogické obci i v širší veřejnosti je v posledních měsících finské školství opravdu žhavé téma. Každý teď do Finska jezdí (většinou na pár dní) a referuje o tom, což je samozřejmě dobré. Návštěva jakékoliv školy v jakékoliv zemi může být inspirací nebo podnětem pro reflexi vlastní učitelské práce, může být samozřejmě i inspirativní mimo třídu jednoho učitele, možná pro celý systém. Co mi ale nejde do hlavy, jak snadno někteří (!) lidé to, co viděli v několika málo školách nebo co o Finsku slyšeli, viděli, četli, zobecňují a vydávají to za objektivní zprávu o celém finském školství. Samozřejmě ruku v ruce s tím, že u nás se něco takového nedělá a mělo by se - bez ohledu na to, že by se jistě dalo najít mnoho konkrétních příkladů toho, že jsou tu učitelé a školy, ve kterých se "to" dělá (například učí se venku).
Poslední taková obecná zmínka o Finsku mi padla do oka včera v tomto článku.

Ten článek je celkově hodně zajímavý a poskytuje mnoho podnětů k zamyšlení - rodičům i učitelům. Já například se těším, až dopis té slečny (po tatínkově motivaci píší holky prezidentovi, aby zrušil domácí úkoly) použiju v práci s argumentačním textem (ve třídě nebo s kolegyněmi na semináři). Právě ta část, která se týká domácích úkolů (o ty ostatně šlo v tomhle článku především) mě zaujala, konkrétně pak ten "fakt", který byl dětem předložen (dokonce s podporou dokumentárního filmu), totiž že ve Finsku děti nedostávají domácí úkoly (a proto se tam děti ve školách mají tak dobře...).
Protože jsem ve Finsku ve škole strávila celý rok, hodně mě to zarazilo a překvapilo. Možná mě klame paměť? Možná se za těch pár let něco podstatně změnilo?

A tak jsem napsala Kutru, svojí kamarádce učitelce, která má zkušenosti ze školství speciálního i běžného, jak že to tedy s těmi úkoly je, že jsem se o nich právě dočetla, že ve Finsku je děti nemají.

A odpověď?

"Žádné úkoly? To je zajímavé! Kde na to přišli? Možná jde jen o množství? Jazyky (finštinu i cizí) obvykle učíme s učebnicí a tam jsou domácí úkoly už předepsané. Stejně tak v matematice. V ostatních předmětech si učitelé vybírají, jestli a jaké učebnice budou používat a jestli a jaké budou dávat domácí úkoly. .... Starší žáky vedeme k tomu, aby si uměli práci rozvrhnout, takže někdy dostanou všechny domácí úkoly naráz a je na nich, aby je udělali k určenému datu. Mladším dětem se speciálními potřebami jsem nedávala úkoly v pátek, to je docela běžné. Při výuce literatury je čtení hodně důležité, takže i mladší žáci můžou dostat za úkol přečíst konkrétní knihu za určitou dobu." Čeští učitelé, dělejte to jako ve Finsku! :-D

Jaké z toho plyne ponaučení a závěry?

- názory na domácí úkoly a přístup k nim se může mezi učiteli velmi lišit. V pokrokovém Finsku i zaostalém Česku. A v nějaké podobě existují na některých místech v obou zemích :-)

- zobecňovat cokoliv, co z Finska známe, je velmi ošemetné. Zatím se zdá, že jediné, co opravdu o Finsku víme, je přítomnost důvěry - zejména v učitele, že vědí, co a proč dělají (a nikdo to moc nezpochybňuje, natož aby je někdo kontroloval. :-) A také celospolečenská shoda na tom, že vzdělání je důležité a mělo by být dostupné všem.

- je skvělé děti učit argumentovat a vyjadřovat svůj názor (mně se to třeba líbí, ta korespondence mezi žačkou páté třídy a Hradem :-) , měli bychom je ale také učit, že vycházet z jednoho zdroje (ať působí jak chce důvěryhodně) nelze.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Systém tím drsně znevýhodňuje děti, jejichž rodiče nemají ani kompetence, ani čas se domácí přípravě věnovat.

To je dobré, toto.
Pytlici si vždycky mysleli, že případný domácí úkol je určen žákům. Rodiče, kteří mají kompetence a čas vypracovávat domácí úkoly svých dětí, znevýhodňují především svoje děti. Ne systém, ale rodiče.
Na doktora dějin novější literatury poměrně slušný výkon.

mirek vaněk řekl(a)...

Krásný článek na facebooku. Zavádějící titulek.

To je to, co je v českých zemích léta zvykem. Čím větší anální speleolog, tím větší reformátor. Dřív byly náš vzor sovětští soudruzi, pak se to otočilo na americké a dnes jsou to ve školství finští soudruzi a nemecké odborné školství.
Většinou se jedná o reformátory, kteří z rychlíku něco uviděli - vyjeli za hranice s ministerskou delegací a tam jim ukázali vybrané školy, nebo si přečetli nějaký fundovaný článek od expertů typu EDuIn a podle toho hned upravují naše "zaostalé" školství.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jazyky (finštinu i cizí) obvykle učíme s učebnicí a tam jsou domácí úkoly už předepsané."
Takze nejenom zvlastni tridy a vsem stejne malo Montessori, ale i povinne centralne naplanovane domaci ukoly...

P. Vršecký řekl(a)...

Táta haďák a Michael Moore. Hluboce a spokojeně jsem si oddechl, všechno je tam, kde má být. Že jako vysokoškolský pedagog, byť na třetiřadé univerzitě a v soft oboru, nechápe, k čemu jsou dobré domácí úkoly - překvapuje to tady někoho?

Okomentovat