15.3.19

Veronika Rodriguez: Mladí nemají dostatek pohybu. S bolestmi zad končí na kapačkách i náctileté děti

Chtěla jenom zvednout koš s vypraným prádlem. Ovšem nepovedlo se. Patnáctiletou Anetu museli rodiče okamžitě odvézt na pohotovost. „Nemohla jsem se narovnat, nešlo to ani o centimetr. Slzy mi tekly proudem,“ vypráví dívka. Lékaři jí museli naordinovat injekce na uvolnění kostrče a sedacího nervu. Kvůli vyhřezlé ploténce také musela zůstat celé čtyři dny doma.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

S tím souhlasí i fyzioterapeut Jan Krulík. „Také věk našich pacientů se za posledních deset let výrazně proměnil. Tedy snížil. Do určité míry to může souviset s pojetím tělesné výchovy na základních a středních školách,“ říká.

Žáci dnes podle něj nejsou schopni udělat ani obyčejný kotrmelec. Místo toho se věnují jednostranně přetěžujícím sportům, jako je například florbal. „Jenomže to může vést bez potřebné kompenzace k vadnému držení těla a následnému rozvoji bolestí zad,“ upozorňuje Krulík.

Vedení resortu školství už proto přemýšlí, co s tím. Počet hodin tělocviku ale navyšovat nechce. Musely by se totiž kvůli tomu škrtat jiné předměty. Měla by se proto změnit spíš náplň jednotlivých hodin.

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Do určité míry to může souviset s pojetím tělesné výchovy na základních a středních školách,“
Má to vůbec cenu komentovat? Možná, že kdyby rodiče uvedené slečny ji ten koš s prádlem nechali zvednout již v deseti letech, třeba by pak v 15 zvládla třeba i pozametat...

Vít Tomis řekl(a)...

jako je například florbal. „Jenomže to může vést bez potřebné kompenzace k vadnému držení těla a následnému rozvoji bolestí zad,“ upozorňuje Krulík.
Patrně bude nutné změnit podmínky pro udělení trenérské florbalové licence.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V Praze mají mnohé děti pohybových aktivit kupodivu dostatek!

P. Vršecký řekl(a)...

Hmmm. Nemohou ale i ty pražské pohybové aktivity vést ve svém důsledku bez dalšího k vadnému držení těla? Jenom se ptám?:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ony jsou především důsledkem špatného držení mysli.

Okomentovat