5.3.19

Tomáš Lánský: Umazané, ale šťastné. Děti z lesní školky žijí jako indiáni

Jsem špatný rodič. Takový pocit si musí odnést každý, kdo poprvé navštíví lesní školku Mezilesy nedaleko Zákup. Děti tu žijí v přírodě, neznají tresty a už ve třech letech vědí, co je zodpovědnost.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Technicky vzato, Lesní školka Mezilesy je „pouze“ zapsaný spolek. Je to jediný způsob, jak být zcela nezávislý na systému a vyhnout se svazujícím pravidlům. Cena za to je ale vysoká. Školka a škola hospodaří jen z příspěvku rodičů. Každá z patnácti rodin dětí musí měsíčně zaplatit přibližně 4,5 tisíce korun.

„Kdo si tuhle naši službu hledá, většinou peníze doma přetřese tak, aby mu na školku zbyly. Ještě nikdy k nám nikdo nepřestal dávat dítě proto, že by to bylo drahé. Naopak, spíš mnozí lidé třeba změnili své zaměstnání, aby mohli lépe kombinovat svůj čas s potřebami školky,“ dostává se mi odpovědi.

Mezilesy funguje jen tři dny v týdnu, od úterý do čtvrtka. Zjistilo se totiž, že po třech dnech jsou děti zpravidla tolik plné dojmů a vjemů, že je musí nějak zpracovat a odpočinout si. Rodiče s tím musejí počítat. Stejně jako s tím, že v případě školní výuky musí děti mnohem víc dohánět učivem doma. Je jim třeba se věnovat víc, než v běžné škole. Zvládají pak postup na druhý stupeň?

„Zatím od nás jedna dívka odešla z páté třídy, dnes je na gymnáziu s výborným prospěchem, přechod do „běžné“ školy zvládla skvěle,“ chlubí se Ivana Zumrová.


5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Jako většina z rodičů je vozí do školky a školy. Jezdí ovšem do 30 kilometrů vzdálené vesnice Veselí poblíž Zákup, kde se nachází Lesní školka Mezilesy. Cestu tam a zpátky pak absolvuje ještě jednou odpoledne."

Takže cca dvě hodiny musí děti strávit v autě při cestě tam a zpátky. Opravdu by se ty dvě hodiny nedaly s dětmi využít jinak, rozumněji?

Ivo Mádr řekl(a)...

"vozí do školky a školy"

Nechť žije environmentální výchova.

Ygrain řekl(a)...

Tak tohle mě pobavilo: když dáte dítě do lesní školy, musíte se s ním doma více učit. Zajímavé - když se máte s dítětem učit doma na normální základce, tak je to strašně špatně... To by se ale autor článku musel snažit o nějakou objektivitu, ne prostě nakydat špínu na všechno okolo. Ale hlavně že on byl osvícen, že se jeho dítě může umazat. Jujda, to by mě nikdy nenapadlo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dřívávěc to bývávalo zpravidla tak, že se děti chodily učit do školy, a se svými rodiči se věnovaly sportu, kultuře a zájmové činnosti vůbec.
Dnes to vypadá na závany ale doopravdy úžasně nových větrů. Do školy se chodí za dovádivými činnostmi, aby se rodiče po podpoledních a víkendech dohánělo vzdělávání. Tak hlavně, že to vyhovuje všem zúčastněným a že je to jinak, nově!!!
Dítě umazané, možná i hladové, a tak nějak celkově zanedbané, musí být z logiky věci šťastné. Podstané je, aby bylo nakonec domů odvezeno, tam umyto, nakrmeno, a aby nabytý mobil nabitý mělo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby se s rodiči...

Okomentovat