10.3.19

Tereza Kostková, Zdenka Kuchyňová: Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním, říká psycholog Václav Mertin

Jsou dnes děti rozmazlenější? Kdy je už vysvětlování zbytečné? O tom s Terezou Kostkovou v pořadu Blízká setkání mluvil autor knihy Výchova bez trestů. „Výzkumy zjistily, že pokud byly tříleté děti trestané fyzicky víc než dvakrát měsíčně, tak v pěti letech byly výrazně více agresivní a v devíti měly problémy s chováním,“ popisuje dětský psycholog Václav Mertin.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

„Výzkumy zjistily, že pokud byly tříleté děti trestané fyzicky víc než dvakrát měsíčně, tak v pěti letech byly výrazně více agresivní a v devíti měly problémy s chováním,“ popisuje dětský psycholog Václav Mertin.

„Já osobně si nemyslím, že když dítě plácnete přes zadek, má šok a trauma až do konce života. Ale kladu si otázku, jestli to nejde jinak. Třeba chytit dítě za ruku a ukázat, že tomu šéfujete vy. Myslím, že je důležitá laskavost, důslednost a určité nároky.“4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jestli to nejde jinak

Jde.
Podstata spočívá ve vymezení mantinelů, v rozlišení hry a provozu.
Pokud dítě vstřebá vzorce chování, konfliktní situace nevznikají.
Základem všeho je důslednost. Jakože štěňata.

E.Kocourek řekl(a)...

Pokud má mít zmínka o výzkumech smysl, muselo by se uvést, jak v pěti a v devíti letech vypadaly děti netrestané. Bez té kontrolní skupiny je ten "výzkum" k ničemu. ////

Avšak předpokládám, že nějak takhle probíhá "výzkum" v humanitních oborech pokaždé ... ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti trestané fyzicky často

Kde rodiče ta svoje dítka tlukou? Snad že v přítmí svých příbytků.
Pytlici nezaznamenali už drahně let, že by dítě při tom svém vztekání se, vřískání, dupání a válení se po zemi bylo na veřejnosti byť jen plácnuto.
Je odmítnutí koupě pamlsku trestem fyzickým, a nebo psychickým?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním

Jakože je mívají proto, a nebo je mívají přesto?
Děti trestané fyzicky mívají často problémy s chováním především dříve!

Okomentovat