2.3.19

Šimon Holý: „Teď je ten nejvyšší čas panikařit.“ Středoškolští studenti v Česku se připojují ke stávkám za klima

Skupina studentů a studentek středních škol z celé České republiky vydala prohlášení, se kterým se přidávají k mezinárodnímu studentskému boji za klima. V pátek 15. března vyjdou do ulic a připojí se ke globální stávce za klima, inspirováni šestnáctiletou Gretou Thunberg a dalšími studenty po celém světě, kteří stávkují už teď. Více o středoškolských stávkách a hnutí Fridays for Future v rozhovoru s Lucií „Lálou“ Myslíkovou a Petrem Doubravským.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

V prohlášení, které skupina studentů vydala 21. února, stojí: „Nejsme naivní děti, kterým se nechce sedět ve školních lavicích, jsme mladí lidé, kteří nevidí jiné řešení než jasně a zřetelně bojovat o to, co nám právem náleží. O naši budoucnost.“ Kam podle nich nyní budoucnost směřuje? „Vědci si myslí a tvrdí, že produkujeme neudržitelně takový objem emisí, který může vést k celkovému oteplení planety o jeden a půl stupně Celsia. To může vést k nevratnému ekologickému kolapsu,“ říká Doubravský. A Myslíková dále dodává: „Bavíme se o pojmech ‚no-return‘, kdy se spekuluje o tom, jestli jsme ještě vůbec v bodě, kdy se s touto situací dá něco dělat. Z poslední konference panelu OSN pro klimatické změny vyšla zpráva, kde bylo řečeno, že máme posledních dvanáct let pro zásadní změny v celé ekonomice. Jakmile nezačneme podnikat konkrétní kroky teď hned, tak se ani nechci zamýšlet nad tím, jaké to může mít následky.“
16 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Poručíme větru, dešti!

E.Kocourek řekl(a)...

Případná studentská rebelie přispěje k vyjasnění situace. Zřetelně se ukáže, kteří studenti jsou blbečkové, kteří se nechají zblbnout dospělými blbečky, případně dospělými škůdci (panel OSN). ////

"Jsme ještě vůbec v bodě, kdy se s touto situací dá něco dělat?" -- Situaci nelze zvrátit (jak si zblblí studenti představují), lze se jí přizpůsobit (což ale studenti nechtějí). Mimo jiné proto, že činnost člověka tu situaci nezpůsobila. ////

Jiri Janecek řekl(a)...

To slovo "panikařit" je divné a přitom trefné.

Jinak se obávám, že na budoucnost nikdo moc nezpochybnitelné právo nemá. Snad jen stvořitel vesmíru...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Aktivita je to hezka a jsem pro.
Bohuzel, predstava , jak se nadnarodni korporace v cele s miliardari celeho sveta pos... ou pred studenty a prestanou chrlit zbozi, prestanou vozit hrusky z australie do ceska a pod. Je vicek nez srandovni. Nikdy to neudelaji!

krtek řekl(a)...

"V občanské výchově zrovna bereme Sámovu říši, takže si myslím, že to něco vypovídá i o studijních programech na školách." Já nevím - buď děvče chodí na opravdu divnou školu nebo si plete dějepis a občanskou výchovu.
Bohužel frází hromada, ale řešení nikde. Ta Greta aspoň sama se dobrovolně uskrovňuje (i když je otázka, jestli je to masová cesta - zase - na druhou stranu - kdyby celá generace odmítla facebook, instagram, konzumní způsob života, donutilo by to svět přehodnotit svá kritéria, spoustě firem by se zhroutil byznys plán).

E.Kocourek řekl(a)...

Řešení čeho, krtku? Nejspíš tu máme klimatický cyklus s periodou čertvíkolik tisíc let, a cokoli lidé udělají to ovlivní méně nežli prdění přežvýkavců kdesi na savaně. ////

Kdyby celá generace odmítla facebook, tatáž generace by ztratila smysl svého života. A smysl by ztratila i studentská rebelie, kdyby se mládežníci nemohli chlubit selfíčkama z protestních akcí. ////

krtek řekl(a)...

Tak například nepochybuji o tom, že kdyby v Praze přestaly jezdit osobní auta, dýchalo by se lépe a dalo by se v Praze chodit - musel by ale stoupnout počet vozů hromadné dopravy.
Stejně jako restrukturalizace průmyslu měla vliv na ovzduší v severních Čechách.
Ale určitě je třeba odlišovat dlouhodobé klimatické změny způsobené člověkem a důsledky průmyslové výroby.
Jenže to nejde na základě výkřiků do tmy nebo do médií.
Tak jsem to asi myslel ;-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

POdpora domácího zemědělství. Jíst to, co se doma "uvaří" a dovoz minimální. Dělali jsme to léta, a neumřeli jsme. jo řvali jsme, že jsou fronty na pomeranče. jenže i ta jabka jsou až z atlantýdy. Vyrábět opět s tím, že firma ,jejíž výrobek vydrží dlouho je best of. nevymýšlet si další a další obaly, které být nemusí. Nenadprodukovat, polovina potravin a produktů pro jejich výrobu shnije nebo je schválně znehodnotí.
Lidi se rozežrali a teď budou řvát. Krtek správně píše - omezit to nebo to. To by ječeli studentíci. A omezila bych toho víc. jenže jak se to jednou pustilo z uzdy, už to nikdo nezastaví. Ani ti,co na tom jen vydělávají, ani ti,co jim v tom pomáhají svou nenažraností (vyhazují jídlo, stále si kupují další a další nepotřebné věci, neumí vařit, neumí zpracovat zbytky, neumí nic a musí jen pořád a pořád kupovat).

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jedine co muzeme delat, je nejit do skoly..."
Fransizovany aktivismus, navic bez jasneho cile…
Radeji bych videl mlade lidi protestovat treba proti podpore LNG (na ukor ekologictejsich zdroju plynu), proti ubyvani vetrolamu a aleji v krajine nebo treba proti radobyekologickym kravinam typu ventilky do aut s cidlem.
Nebo jeste lepe - venovat se tomu v ramci SOCky...

Z te minuty a pul videa mam dojem, ze dnesni mladi lide jsou jeste vic egoisticti, omezeni a alibisticti nez jsme byli my ("my nejsme ta generace, ktera to musi zachranit… generace nasich rodicu jsou zodpovedny…")


poste.restante řekl(a)...

"my nejsme ta generace, ktera to musi zachranit"

Véélký omyl.
Právě naopak.
Současní puberťáci jsou ta generace, která bude muset průšvihy minulosti napravovat.
Ale to se nedá udělat tak, že nepůjdou do školy. Naopak.
Půjde to jedině tak, že se v té škole naučí co nejvíc, aby pak uměli najít způsoby, jak změny realizovat.

Ivo Mádr řekl(a)...

"Poručíme větru, dešti"

Stačilo by pouze odevzdat protestní listy podepsané studenty z celého světa zástupcům dvou největších znečišťovatelům planety Země a to do Číny a USA.

A o největším znečišťovateli ve střední Evropě se taktéž málo mluví, je jim bezesporu letecká doprava.

Vít Tomis řekl(a)...

Staci, kdyz nebudeme - ve zkratce receno - chtit jahody v zime a stredoskolaci nebudou potrebovat co pul roku novy mobil.
Pak muzeme hovorit o ekologii. Do te doby me nechte kourit v hospode a stavkujte mimo "pracovni dobu".

Unknown řekl(a)...

Kolik z těch zpanikařených rváčú o budoucnost někdy vidělo nějaký klimatický model a dokáže posoudit, zda je věrohodný či nikoli? - Aha, to vyžaduje léta práce a odříkání. Snažší je věřit, dělat pouliční kravály a požadovat...co vlastně...aby se na ně svaté klima přestalo zlobit a ušetřilo je. Tohle je náboženské třeštění, nikoli smysluplná společensko-politická akce.....

poste.restante řekl(a)...

Já bych žáky a podobné aktivity úplně nezavrhoval.
V tomhle věku je všechno o emocích, dojmech, snaze získat pocit, že někomu záleží na tom, co říkám, ...
Časem někteří vyrostou, dospějí a změní názor.
Ale někteří snad získají pocit, že ekologie opravdu je důležitá a začnou se zajímat...
Snad i o to, jak opravdu skutečně řešit skutečné problémy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vite, ja mam znamou, co ted veskerou energii napnula k tomu, ze kritizuje kaceni stromu kolem reky s tim, jaka je to katastrofa. Kdyz jsem se ji zeptala, zda tusi, ze u tech stromu dojde behem let k obrostu, nevedela. Pry se radila s vyznamnym ekologem. Tak jsem se ji zase zeptala, zda ma na zahrade medonosne rostliny, jak moc sece travu, zda ma krmitka budky, stromy a kere k sidleni ptaku a dalsi veci, kterymi pomuze k tomu vsemu o cem pise, ze kacenim stromu ublizi prirode. Koukala na me jak na blba. Proc by to pry mela mit. To je pak tezke. Ale volat sem televizi je hezke zviditelneni.

Pepa řekl(a)...

Ano, jsem pro, aby si to žáci vyzkoušeli. A hned začít: zrušit jídelní a nápojové automaty s umělohmotnými obaly všeho, ovoce a zeleninu si nekupovat do igelitových pytlíků, protestovat proti PET lahvím a propagovat vratné skleněné, nenechat se vozit do školy rodičovským autem, nakupovat dražší, leč domácí produkty, neobjednávat si kraviny za dva dolary z Číny, ... To by byla panika, panečku!
Udělat jeden den monstrakci, stávku a velké divadlo a nezměnit své chování nás nezachrání. Jestliže jim tohle zůstane v povědomí, tak akci podporuju.

Okomentovat