4.3.19

Radka Hrdinová: Velký test školáků. Děti číst umějí, ani jedničkáři však textu nerozumí

Průzkum České školní inspekce ukázal, že děti sice dostávají z českého jazyka jedničky na vysvědčení, číst ale pořádně neumějí. Dokážou vyhledat informaci v učebnici, jestli s nimi autor textu manipuluje, však neodhalí. Nejdůležitější část češtiny, čtenářská gramotnost českých dětí, je podle zjištění MF DNES upozaďována literaturou a diktáty.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Žáci s lepšími známkami dosáhli zpravidla i lepší průměrné úspěšnosti v testu,“ konstatuje se ve zprávě inspekce. Ani jedničkáři mezi deváťáky však nepřekonali pomyslnou minimální laťku. Důvod? Učitelé si nejčastěji stěžují na to, že děti nemají zájem o učení, natož o čtení, které vnímají jako něco navíc.

„V konkurenci jiných informačních zdrojů a prostředků zábavy pozice četby slábne,“ souhlasí s nimi Andrys.

„Jsou na tom jednoznačně hůře. Čtení vyžaduje ponor a soustředění, dítě zvyklé na rychlé střihy ve videích a na multitasking u počítače nebo mobilu na něj nemívají dostatek trpělivosti,“ říká středoškolský učitel češtiny a místopředseda Asociace češtinářů Vladimír Stanzel.

Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů
Současné děti jsou na tom podle něj hůře než jejich rodiče. „Měníme se ze společnosti písma na společnost obrazu. Už i vysokoškolští pedagogové začínají své přednášky doplňovat videi,“ dodává Stanzel.

Když se inspekce učitelů ptala, jaké faktory nejvíce ovlivňují čtenářskou zdatnost dětí, velmi často zmiňovali rodiče a fakt, že své děti ke čtení nevedou.

„Změnit by se mělo rodinné zázemí, rodiče by měli s dětmi mluvit, číst, o přečteném spolu hovořit. Dávat dětem mobily a tablety až v pozdějším věku,“ odpovídá Stanzel na otázku, co by se mělo změnit, aby se čtenářská gramotnost českých dětí zvýšila.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Už i vysokoškolští pedagogové začínají své přednášky doplňovat videi,“ dodává Stanzel.

Možná se jen snaží posluchače probudit...

Jiri Janecek řekl(a)...

Je ta predvcerejsi zprava Scia jen nahoda? Nebo CSI ci Mlada Fronta pomahaji Scioskolam nahanet pred zapisama klienty?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Nezkoušejí, pane kolego Sotoláři, četl jsem před nedávnem článek (zatím jej nemohu dohledat), kde VŠ učitelka tuším z USA psala o tom, že její studenti mají potíže s pochopením textu, a tak jim začala točit videa. Mluvila o tom, že vědomosti vstřebávají lépe z obrazů, získat informaci z textu je pro ně složité.

Okomentovat