25.3.19

Pro a proti: Zaslouží si Marie Terezie pomník? Gramotnost před Bílou horou byla vyšší, odmítá její přínos školství expert

Radnice Prahy 6 chce postavit pomník habsburské královně Marii Terezii. V petici se proti záměru postavily desítky obyvatel této městské části. Podle nich nebyla tato panovnice matkou vlasti, ale cizí utlačovatelkou českého národa. Jaké zásluhy má Marie Terezie na rozkvětu českých zemí?




Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

„Marie Terezie byla typickou představitelkou neosvíceného barokního absolutismu. Udržovala v zemi nevolnictví, nechávala bičovat evangelíky a vypověděla Židy. Za vlády její a Habsburků byly omezeny nejen národní svobody, ale všelidské hodnoty,“ tvrdí překladatel a nordista Zdeněk Zacpal.

Podle něj královně o české země nikdy nešlo. „Česká koruna pro ni byla šaškovskou čepicí... Války prohrávala kvůli své netoleranci a kvůli tomu, že spousta kvalifikovaných lidí musela prchat do jiných zemí, třeba do Pruska, které bylo tehdy ekonomicky pokročilejší i nábožensky tolerantnější.“

Ani královnin přínos školství není tak zásadní. „Vedle nás bylo tehdy Prusko s celkovou civilizací na vyšší úrovni a Marie Terezie se musela nějak bránit... Ostatně míra gramotnosti byla v Čechách vyšší před Bílou horou než za mnoho generací Habsburků později... Mohli u nás působit velikáni jako Komenský nebo Kepler, potom nemáme podobně hvězdná jména.“

„Byli zde vladaři, kteří měli větší zájem na skutečném prospěchu české země, ačkoli je nechci nijak oslavovat, jako třeba Josef I., Josef II., Karel I. (Poslední) a Leopold II.,“ shrnul Zdeněk Zacpal.


7 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Prekladatel a nordista je expert na skolstvi, nebo na Habsburgy?



Jinak kralovska koruna ma myslim vevnitr vsitou cepicku z latky, takze v zadnem pripade nemuze byt saskovskou cepici, ktera ma budto rovne dno, nebo zadne…

Vít Tomis řekl(a)...

Když může mít Karl Marx sochu v Trevíru...

Ygrain řekl(a)...

Tak já nevím... když po víc jak sto letech temna a úpadku gramotnosti někdo zavede povinnou školní docházku, tak to není chvályhodný počin kvůli tomu, že před Bílou Horou byla gramotnost vyšší?

Tím neříkám, že Marie Terezie musí mít za každou cenu pomník, jen mi ta logika přijde dost divná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici považují za naprosto nezbytné vypořádat se s Marií Terezií jednou provždy a odhalit její kult osobnosti, tedy subjektivismus, odtržení od reality a byrokratismus.
Téměř 240 let po její smrti se musí už konečně ten monarchistický přežitek, to jest povinná školní docházka, zrušit bezpodmínečně!

Ivo Mádr řekl(a)...

Stavět pomníky absolutistickým vládcům je opravdu přežitek. Feudálové jsou v trapu. Šlechtické tituly zrušili v ČSR již po roce 1918. Kdo nám to vládne v Praze 6?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Měli bychom být aktuálnější. Navrhuji vyhlásil soutěž na návrh pomníku Neznámého experta.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pardon, ale pytlici by se naopak přimlouvali za pomník Známých expertů. Mohla by se oprášit idea toho rozvaleného z Letné.
Nakonec v jisté paralele je takovým pomníkem současný stav zdejšího školství.

Okomentovat