9.3.19

Petr Šabata: Vláda Andreje Babiše zase podrazila učitele

Vláda Andreje Babiše zase hází učitele přes palubu. V rozpočtu na rok 2020, v jehož pracovní verzi ministryně financí právě škrtá, nejsou totiž peníze na zvýšení jejich platů. A nejsou tam navzdory mnoha slibům, které kantoři dostali. Třeba ještě v lednu se premiér Babiš zaříkal: „Příští rok budeme chtít navyšovat platy učitelů o 15 procent, a budeme chtít, aby půlka šla do tarifu a půlka do netarifní složky,“ řekl v televizi.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Za prvé: bez nejlepších učitelů se s kvalitou vzdělání nedá hnout. Všechny výzkumy, analýzy i praktické příklady dokládají, že školství je dobré jen tak, jak nadšení, otevření a suverénní jsou kantoři a kantorky.

Za druhé: takové lidi dostaneme za katedry jen a především, když je výborně zaplatíme. Těch 46 tisíc v roce 2021 vypadalo náramně, ale kdybychom se chtěli dostat aspoň na průměr vyspělých zemí a srovnali učitele s dalšími vysokoškoláky v ekonomice, měli by brát na konci Babišovy vlády aspoň 53 tisíc.

Za třetí: jak už mnoho let dokládá ekonom Daniel Münich z think tanku IDEA, klíčová není ani tak absolutní výše platů ve školství, ale dlouhodobý věrohodný závazek vlády, že je bude dostatečně zvyšovat. Jenom tak přesvědčí ty nejlepší středoškoláky, aby si vybrali učitelskou kariéru, jenom tak udrží v oboru skvělé kantory a jenom tak přivede za katedry další odborníky.

8 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Řešíme-li podmínky, aby se z učitelství stalo lákavé povolání, je vysoká mzda samozřejmě NUTNÁ podmínka. Ale existují i další nutné podmínky:

1) Vysoká pravděpodobnost, že učitele nebudou permanentně buzerovat ministerští "reformátoři". ////

2) Vysoká pravděpodobnost, že učitelům nebudou do jejich práce kafrat pologramotní aktivisti SE STÁTNÍ PODPOROU. Těm aktivistům se bohužel nedají zavřít držky, ale stačilo by, kdyby politici a ministeriálové dali zřetelně najevo, že ty aktivistické bláboly NEPOSLOUCHAJÍ. ////

Jana Maříková řekl(a)...

Bohužel to pan Šabata větou o nesmyslném přidávání důchodcům celé shodil. Takto nelze sdílet. Oeníze do škol opravdu nesežerou důchodci, ale rozestavěnost, nejdražší dálnice a obrněnci za desítky miliard. Typický fake news.

Jana Maříková řekl(a)...

Peníze, omlouvám se.

E.Kocourek řekl(a)...

Připadá mi celkem nepodstatné, kdo nebo co "sežere" peníze na školství. Zádrhel je v tom, že o těch penězích a o finančních prioritách rozhoduje někdo, komu je celé školství srdečně ukradené. (To píšu při veškeré úctě ke skvělé paní ministryni Schillerové.) ////

Proto základní a střední školy MUSÍ patřit obcím, kde si o finančních prioritách budou (prostřednictvím svých zastupitelů) rozhodovat rodiče žáků. A samozřejmě jakési daleké a zbytečné Ministerstvo do toho nesmí kecat ani trošičku. MŠMT zrušit! ////

Eva Adamová řekl(a)...

A pravdu měli samozřejmě ti, kteří tvrdili, že je pitomost souhlasit s 10 % do tarifů a 5 % do nadtarifů, protože těch 5 % nám možná dají letos, ale příští rok už je nuvidíme.

Nicka Pytlik řekl(a)...

těch 5 % nám možná dají letos

Komu?

Eva Adamová řekl(a)...

No, taky si myslím, že se nedostanou ke všem, na naší malé škole je asi neuvidíme.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici je určitě neuvidí na jakékoli škole.

Okomentovat