17.3.19

Oldřich Danda: Ministerstvo obrany chce lidi připravovat na válku nebo krizi

Ministerstvo obrany hledá cestu, jak motivovat civilní obyvatelstvo, aby se cvičilo pro případ války či jiné krize. Připravuje proto masivní podporu různých branných spolků: první pomoci, střeleckých, parašutistických, modelářských nebo motoristických. Extremisté by ale šanci neměli, protože obrana by kontrolovala, komu peníze jdou. V rozpočtu na to bude mít podle plánu 200 milionů korun ročně.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

Obrana už dnes rozděluje různým organizacím dotace. Na letošní rok má připraveno 5,5 milionu korun. O příspěvek žádají např. skauti a pionýři na své dobrodružné hry či tábory, veteráni na vzpomínkové akce nebo pořadatelé paintballových stříleček.

Podle nové koncepce by se měly k výuce dovedností potřebných k obraně státu přidat také školy ve všech stupních. „Stávající pedagogický sbor, zejména na základních, ale i středních školách, není k výuce problematiky obrany státu dostatečně odborně připraven,“ stojí v podkladech ministerstva obrany.

Bývalí ministři obrany Martin Stropnický i Karla Šlechtová se snažili do osnov základních a středních škol prosadit nový předmět, v minulosti se mu říkalo branná výchova, v kterém by se žáci učili, jak se chovat v krizi.

Se zavedením nového předmětu ale nesouhlasilo ministerstvo školství s tím, že pro to není prostor a že se žáci o zdravovědě či o tom, jak se chovat v nebezpečí, učí v jiných předmětech.4 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Motivovat civilní obyvatelstvo, aby se cvičilo pro případ války mi připadá správné. Problém vidím v tom, na JAKOU válku se má obyvatelstvo cvičit. Jedna věc je válka na obranu českého území proti vpádu necivilizovaných civilizaci likvidujících tlup, ale něco úplně jiného je nesmyslná válka proti Rusku vyprovokovaná bruselskými a washingtonskými jestřáby. ////

Že stávající pedagogický sbor není k výuce problematiky obrany státu dostatečně odborně připraven? Někdo připraven je, a někdo se to ochotně naučí. Problém je jinde - učitelský sbor, stejně jako celá česká společnost, je nesmiřitelně ideově rozpolcený! Někteří učitelé by raději připravovali žáky na obrannou válku proti vetřelcům valícím se na české území, a jiní učitelé by raději připravovali na válku proti Rusku. ////

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Extremisté by ale šanci neměli, protože obrana by kontrolovala, komu peníze jdou.

A jak asi, když extremisty máme i v parlamentu?

mirek vaněk řekl(a)...

Nejprve se branná výchova zrušila a rozpustila v Tv, zeměpise, fyzice, chemii. A teď ji zase budou křísit?
Je to proto, že zeměps, fyziku či chemii ruší(ubírají hodiny)?
Nejlepší přípravou na krizi je vzdělané obyvatelstvo! Blbci je houby platné, že pozná, že nastala krize, když nic neumí a není schopen se o sebe a svou rodinu postarat. Totéž platí v případě války. Armáda blbců je nejlepší nepřítel.
Pokud chce dělat armáda opravdu osvětu, pak musí cílit na média - TV, mobily, aplikace a počítačové hry.

Ivo Mádr řekl(a)...

A obnova "SVAZARMU" je opět zde, již jen zavést povinnou vojenskou službu (naštěstí na to nejsou prachy), brannou výchovu do všech typů škol,...začít masově budovat protiatomové kryty. Vtip je v tom, že třetí světovou nelze vyhrát.

Okomentovat