6.3.19

MŠMT: 26. ročník ankety Zlatý Ámos jde do finále!

Ve Velkém zrcadlovém sále MŠMT dnes proběhlo semifinále ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos. Z patnáctky semifinalistů postoupila šestice učitelů, z nichž se jeden za tři týdny stane už 26. Zlatým Ámosem. Porotu - kterou tvořili samotní semifinalisté a v jejímž čele byl známý psychiatr Jan Cimický - čekal nelehký úkol. Nakonec ale byli vybráni tito pedagogové: Jiří Palán ze ZŠ Větrník Jeníkov, Eliška Vokáčová z Gymnázia Hlinsko, Pavlína Strýčková ze ZŠ Kunovice, Radmila Lucová ze ZŠ Šumperk, Jana Bočková z SPŠD Plzeň a Pavlína Kopáčiková ze ZŠ ve Vacově.

„Všichni učitelé a učitelky, které nominovali jejich žáci na titul Zlatý Ámos, stojí před porotou vlastně každý den, a to tou nejpřísnější,“ řekl Slávek Hrzal, zakladatel ankety a v současné době i školský ombudsman. „To, že si je děti svou přihláškou do ankety zvolily za své nejoblíbenější vyučující, je vítězstvím už samo o sobě,“ dodal Slávek Hrzal. „Pro mne je jedno, kdo bude finalistou, pro mne je důležité, že svou práci děláte tak, jak ji děláte," řekl semifinalistům před vyhlášením vítězů ministr školství Robert Plaga.

Do 26. ročníku ankety Zlatý Ámos přihlásili žáci a studenti celkem 68 pedagogů. V regionálních kolech nakonec soutěžilo 58 učitelů. Nejvíc přihlášek, devět, přišlo z Prahy, osm ze Středočeského kraje, po sedmi z Ústeckého a Olomouckého kraje. Nulový zájem byl tentokrát v Libereckém a Karlovarském kraji. V průběhu ledna a února se v Praze, České Kamenici, ve Zlíně a v Ostravě uskutečnilo šest regionálních kol. V nich o postupujících do semifinále rozhodovala odborná porota na základě vystoupení tříčlenných týmů žáků, kteří před ní svou nominaci museli obhájit.

V semifinále se však učitelé sami stali porotci. O tom, kdo postoupí do finále, totiž rozhodovali všichni vítězové regionálních kol. Patnáct učitelů a učitelek však nejdřív muselo prokázat, jak jsou se svými žáky provázáni, jak fungují jejich vzájemné vztahy, jak jsou na sebe napojeni.

Děti je do Prahy už nedoprovázely, ale mohly je vybavit třemi věcmi, které by jim pomohly vyhrát a postoupit až do závěrečného finále. Je neuvěřitelné, co jsou děti pro své učitele udělat. Uvařily třeba lektvar vítězství, složily záchranný padák, upekly uzlík buchet, vyrobily papírový kompas, přivezly i dirigentskou hůlku, žárovku nebo třeba metr či trojúhelník.

Všichni semifinalisté ankety Zlatý Ámos se odpoledne zúčastnili slavnostního přijetí u prezidenta republiky Miloše Zemana, jehož součástí byla prohlídka reprezentačních prostor Pražského hradu.

Symbolicky ve čtvrtek 28. března, kdy si budeme připomínat narození J. A. Komenského, se dozvíme, kdo se stane Zlatým Ámosem 2019. Kromě něj bude již tradičně dětskou porotou zvolen Dětský Ámos a na základě hlasování na webu dětského kanálu ČT také Ámos sympaťák. Zároveň partneři ankety vyberou nejoblíbenějšího učitele chemie, fyziky, matematiky a českého jazyka.

Více informací o anketě naleznete na: www.zlatyamos.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat