4.3.19

Michaela Těšínská: Rodiče začali být obelhávaní, že všichni dnes potřebují maturitu

Prestiž řemeslníků není u nás vysoká, což učni změnit nepomáhají. Někteří absolventi jsou téměř negramotní, varuje v rozhovoru cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR Radomil Konečný. Degradace řemesla dle něho trvá nejméně deset let. Na učiliště míří žáci s nejhoršími známkami. Rodiče totiž chtějí pro své děti školu s maturitou.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

LIDOVÉ NOVINY: Vytváří učiliště podnětné prostředí pro ty, kteří se řemeslu věnovat chtějí?

KONEČNÝ: Vidím problém v tom, co se ve škole učí. Podporuji duální systém, tedy aby učni přímo spolupracovali s firmami, kde uvidí smysluplnost řemesla, úspěšné řemeslníky. Je ovšem hrozně těžké vysvětlit rodičům, aby své dítě v tomto jeho zájmu podporovali.

LIDOVÉ NOVINY: Také nemáte dobrou zkušenost s mladými řemeslníky?

KONEČNÝ: Přijdou ze školy k nám do firmy a vyjmenují nám, co všechno chtějí. Tablet, auto a podobně. Potom ale zjistí, že musejí hlavně pracovat. Před pár lety k nám z učiliště poslali chlapce, který byl barvoslepý...

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte tedy mezi kým vybírat?

KONEČNÝ: Na všech malířských školách se učí zhruba 40 malířů. To je katastrofa.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Jaký systém je nastavený, takové produkty vytváří.
Když odborné školy nemají žáky ani peníze, pak vyrábí z materiálu, který dostanou. Kvalita pak tomu odpovídá. Jenže s tím měli pijít zaměstnavatelé už před deseti lety. Problém tu je už 20 let.
Řešením není mistrovská zkouška, ani duální vzdělávání. To je jen iluze.
Řešením je výchova dětí k práci!!! V rodině a škole to začíná. A preferencemi společnosti to končí.

krtek řekl(a)...

Aha. Takže jsme do pár let v pr... Feřtek s Kartousem pokrývat střechy nebudou, Štefl se nestane natěračem. Hlavně že děti budou dělat, co je baví. Nebo že by vše zachraňovaly rekvalifikace? Už ani ty zahraniční pracovníky si na tu práci nevezmeme.
A když se vezme, že více jak 75 % 19.letých jde k maturitě, ...

Okomentovat