13.3.19

Michaela Endrštová: Technika na školách neznamená, že se vracíme k dílnám a pozemkům, upozorňuje Plaga (AKTUALIZOVÁNO)

Zavedení předmětu technika na školách neznamená, že se žáci vrátí do dílen a okopávat pozemky, jak si to ze školních let pamatují rodiče dnešních žáků, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr školství Robert Plaga (ANO). Předmět by měl žáky naučit hlavně dovednosti důležité pro 21. století, vysvětluje. V rozhovoru také uvedl, že chce docílit toho, aby pedagogické obory byly prestižní, podobně jako ve Finsku, a ne pouze záložní varianta pro ty, kteří neuspějí v přijímacích zkouškách na jiné obory.


Z článku v Aktuálně.cz (titulek článku v Aktuálně.cz byl dodatečně změněn na Plaga chce vrátit učitelům prestiž. Dlouho jsme hřešili na to, že skousnou vše, říká) vybíráme:

Vy jste před pár dny poslal do připomínkového meziresortního řízení návrh novely školského zákona, podle kterého by se státní maturity z jazyků měly od roku 2021 omezit na didaktické testy. Slohové práce už by tím pádem nebyly hodnoceny centrálně, známkovali by je opět učitelé na školách. Vyslyšel jste tedy češtináře a studenty, kteří často státní hodnocení kritizovali?

Byť nejsem šťastný z toho, že každou chvilku děláme změny ve státní maturitě, protože jsem zastáncem stability v systému, myslím si, že toto je krok správným směrem. Třeba v případě slohových prací celý proces státní maturity prodlužoval období nejistoty. Navíc nejenom já, ale ani studenti nebo odborná veřejnost nejsou přesvědčeni o tom, že je přínosné centrálně hodnotit slohy. Nemyslím si, že bychom tím dosáhli nějakého objektivnějšího hodnocení. Myslím, že tato chvíle je vhodná k tomu, vrátit hodnocení slohů zpátky do škol. Neznamená to, že se snižuje laťka u maturit, znamená to, že ta část, která podle mého názoru na školu bytostně patří, se na ni také vrací. Stát bude dál kontrolovat kvalitu maturit na úrovni didaktických testů.(...)

Kolik tedy inkluze celkově bude stát letos?

Ptáte se na začátku března a já ta čísla zatím nemám. Očekávané prostředky ale budou stačit. Neočekávám žádný extenzivní nárůst nákladů na inkluzi, kterým je občas strašeno. Musíme stále hledat správnou rovnováhu mezi speciálním školstvím a společným vzděláváním v běžném proudu, které je a může být úspěšné.

Plánujete nějaké další změny týkající se inkluze?

To, co nejde a nepůjde řešit vyhláškou, je to, že musíme najít nějaký způsob lepší práce s dětmi, které mají poruchy chování a mohou mít negativní dopad na ostatní děti v kolektivu, a tam, kde to nefunguje tak, jak by mělo.


12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Technika na školách neznamená, že se vracíme k dílnám a pozemkům

No, škoda.
Před chvílí jsme ve spredšítu z tyče řezali tyčky. Rozdíl mezi střihem a řezem, 'šraňk' u listu pily... věci ne zcela známé. A pak jsme řešili vestavbu příčky z tvárnic. Jak bude dlouhá, když máme omezený počet tvárnic. Jak je to s maltou, a tak nějak všelijak.
Tak si to všechno budeme tisknout na třidé tiskárně. Králikárnu i chlívek...

Jiri Janecek řekl(a)...

"V rozhovoru také uvedl, že chce docílit toho, aby pedagogické obory byly prestižní, podobně jako ve Finsku, a ne pouze záložní varianta pro ty, kteří neuspějí v přijímacích zkouškách na jiné obory."

Zas to Finsko… Podle mne si ho edukacni zvanilove vybrali hlavne proto, ze je to jakztakz bohata zeme s modernimi skolami, parkrat uspela v nejakych testech a hlavne - nikdy nikdy neprelozi vsechny ty dokumenty, podle kterych se to ridi…

Z tech postrehu, co vozi turisti a prezvykuji co dva tydny pisari z aktualne, to vypada jako totalitni jednota programu, absolutni kvalifikovanost ucitelu a zvlastni skoly ve forme trid uvnitr normalnich skol… Asi proto, ze maji spoustu novych velkych budov, ktere pokryvaji velke ridce zalidnene uzemi...
---
A kdyz uz se Plaga musi tak citlive vyjadrovat o lidech sveho resortu - nejzaloznejsi vysoka skola byvala vzdycky brnenska hnojarna...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Omletá fráze o dovednostech pro 21. století.

Datel řekl(a)...

To by mě zajímalo proč ne? Co tam chce tedy učit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co tam chce tedy učit?

A co třeba ty dílny a pozemky? Jakože národ kutilů a zahrádkářů... Viz
"Abych je mohl vést k manuální zručnosti, musel bych být manuálně zručný já sám."
Ono přimět ruce k činnosti bude přece jen něco jiného, než naprogramovat třidé tiskárnu.
Možná by mohl nějaký psycholog připomenout rozdíl přínosu klávesnice a tužky pro rozvoj činnosti mozku. Ono to šití šatiček na panenky a lepení papírových modelů z ábíčka mělo něco do sebe. Poptejme se ve školce, co se děje, mají-li děti něco vystřihnout z papíru. Kdy, a jestli vůbec dostanou děti do ruky jehlu a nit? Nebo nůž? Kladívko, pilku, sekerku, lopatu, krumpáč... Takže národ nemehel a trdel.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak jsem taky shledla praci s triD tiskarnou. No, vetsi blbost jsem nevidela, tedy vzhledem k pracovkam. To tam jsko trida bude pul hodiny stat a cumet, jak z toho leze nejaka plastova volovina? To se toho nauci. A pak si doma ani nepridela pokicku nebo nesestavi nabytek z Ikei. Protoze se zasebevrazdi sroubovakem.

Eva Adamová řekl(a)...

"Měli bychom víc času věnovat aplikované matematice, více učit používání matematiky v reálných situacích. Tak aby nebyla abstraktní a byla konkrétní. Neříkám, že se to už na některých školách neděje, ale chtěl bych, aby se to dělo ve větší míře."

Plagovi tak trošku uniká jedna věc, a to že v matematice se má mj. vybudovat matematický aparát nutný k výuce dalších předmětů, které pak ukazují aplikaci matematiky v praxi. Na základní škole je takovýmto předmětem fyzika a návaznost fyziky na výuku matematiky je na základní škole s odpuštěním totálně rozesraná stejně jako rozesraná návaznost středoškolské fyziky na výstupy z matematiky na základní škole. A osekáním výuky diferenciálního počtu na středních školách je rozesraná i návaznost výuky odborných technických předmětů na vysokých školách na matematiku středoškolskou. Pokud se toto nedá revizemi RVP do pořádku, tak ať si vetkne Plaga ty svoje reálné situace za klobouk.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se už delší dobu zabývají hledáním výrazu, který by v plné šíři i hloubce obsáhl a postihl stav našeho školství v té dnešní překotně měnící se době. Procházejí webové zdroje, listují ve slovnících, a pořád to není ono. Až teď. Konečně jsou pytlici u cíle, a ani je nemrzí, že na to nekápli sami. Podstatné je vědomí, že čeština je natolik bohatý jazyk, že má výrazové prostředky, kterými lze myšlenku vyjádřit vyčerpávajícím způsobem.
Rozesranost pro jednadvacáté století. Skvostné.
Tímto Vám, paní Adamová, pytlici děkují, protože se mohou zabývat charakteristikou následné fáze vývoje zdejší vzdělanosti.

Josef Soukal řekl(a)...

Ohledně ministrova vyjadřování k maturitě nemám slov.

Jana Karvaiová řekl(a)...

To slovo je sproste, ale bohuzel tak vystizne, ze jine se uzit neda.

krtek řekl(a)...

Ne-dobře se na to díváte. Jak by vám vysvětlil Ondřej Šteffl, v budoucnosti spousta profesí zanikne, manuálně se pracovat nebude, na přibití poličky si pozvete robota, na mytí nádobí budou myčky, na úklid roboti, ... Akorát ti mladí nějak v pátek chtějí řešit klimatickou krizi, tak já vlastně nevím, jestli se nebude upouštět od robotizace. Vlastně - nikdo z nás neví, jaká bude budoucnost, tak potřebujeme všichni soft-skills, abychom dokázali přesvědčit ostatní, že budou pracovat za nás. No ale když to tak udělají (a povede se) všichni, tak kdo a co vlastně bude dělat?
---
Omlouvám se za ten blábol, ale když čtu všechna ta vyjádření všech chytrých v poslední době, tak mne jímá úzkost a opouští smysl pro humor. Jak to zaznělo před mnoha lety v divadle Y: "V každém případě se zachováme... Otázkou je jak..."

Zdeněk řekl(a)...

A je to tady.

Okomentovat